KRNOV (FOTO) | Čtyřicet automobilových veteránů projelo v sobotu 8. září 2018 areálem Krnovské nemocnice. Kolonu vedl se svojí tatrou šestinásobný vítěz Rallye Dakar Karel Loprais. Pacientům, kterým to zdravotní stav umožnil, pohled na historické skvosty učaroval.

Veterány v nemocnici vítal po boku pacientů její ředitel MUDr. Ladislav Václavec, MBA.

„Bylo milé vidět úsměvy na tvářích malých i velkých pacientů, kteří pozorovali projíždějící veterány z laviček v areálu nemocnice, z koridoru i z oken pokojů. Organizátoři a závodníci Trofeo NIKÉ Jeseníky 2018 udělali opravdu dobrý skutek a patří jim veliké díky,“ pronesl ředitel nemocnice Ladislav Václavec.

O překvapení pro závodníky se v garážích nemocničního areálu postarali řidiči sanitek. V uniformách a před naleštěnými sanitkami se zapnutými majáky mávali koloně. Tento okamžik dojal Karla Lopraise (který byl v roce 2011 jmenován vládním zmocněncem pro oblast bezpečnosti silničního provozu), kdy slavný šofér vystoupil ze své tatry a šel řidičům poděkovat. „O tom, že nás bude někdo čekat, jsme nevěděli. Řidiče jsem musel jít pozdravit. Jejich gesta si vážím, jelikož jsou to lidé, kteří to s volantem umí a často v provozu zažívají perné chvilky,“ nechal se slyšet Karel Loprais.

Pacienti byli z veteránů nadšení. „Naprosto jedinečný pohled. Jedno auto bylo hezčí než druhé a ty kostýmy těch posádek, také stály za to. Občas jsem se podívala do oken a všude jsem viděla usmívající se pacienty. Bylo to takové pohlazení na duši,“ řekla pacientka interního oddělení SZZ Krnov Marie Jelšová.

Krnovská nemocnice se stala prvním nemocničním areálem Česka, kterým závod Trofeo NIKÉ (letos jde o 19. ročník) projel.

Auta z doby monarchie

Nemocnicí projela řada vozidel, která jsou starší než Československo. V roce 1912 byl vyroben CHENARD WALCKER s nímž přijel Pavel Beran starší a také Ford T touring za jehož volantem seděl Pavel Beran mladší. Maxwellem z roku 1917 projel nemocnicí Michal Ratiborský. Dřevěným nákladním Fordem TT z roku 1917 projel areálem špitálu Stanislav Grud. Většina veteránů závodu Trofeo NIKÉ byla vyrobena do roku 1939.

Zdroj:  SZZ Krnov