KRNOV | Ve Sdruženém zdravotnickém zařízení Krnov se loni narodilo celkem 871 miminek, z toho 421 děvčat a 450 chlapců. Zmíněný celkový počet miminek porodníci přivedli na svět při 865 porodech. Hned šestkrát se zde totiž narodila dvojčata.

Foto: Sdružené zdravotnické zařízení Krnov

„První miminko roku 2018 se v krnovské nemocnici narodilo v pondělí 1. ledna v 09:14 hodin a je to holčička,“ informoval primář gynekologicko – porodního oddělení, doktor Lumír Studený. Děvčátko se jmenuje Carmen Pačanová. Po porodu vážila 2910 gramů a měřila 49 centimetrů. Maminka Miluše Pačanová bydlí v Bruntále a novorozená holčička je jejím prvním dítětem.

Krnovská porodnice je držitelkou ocenění v projektu Přirozený porod v porodnici (PPP).  Porodnice, která se do projektu zapojila už podruhé, si v listopadu 2017 odnesla Certifikát spokojená rodička, tedy nejvyšší dosažitelné ocenění. Obdobného uznání se jí dostalo i o rok dříve. Nemocnice tradičně podporuje bonding, kojení a uplatňuje moderní trendy v péči o novorozence. Mimo jiné standardně poskytuje důležitá screeningová vyšetření. Ve zdravotnickém zařízení funguje také „škola rodičů“ či informační služba pro kojící maminky.

„Naše porodnice nabízí, a to v rámci zachování veškeré bezpečnosti rodičky i dítěte, porody bez zásahů. Ale poskytuje i epidurální analgezie, alternativní možnosti porodu, například porod do vody. Díky tomu k nám přijíždějí i maminky ze vzdálených regionů, kde takovéto možnosti pro porod miminka nejsou,” uvedl ředitel nemocnice Ladislav Václavec.

Krnovská nemocnice má pro rodičky v šestinedělí 11 lůžek. Do nemocnice přijíždí rodit maminky nejen z Krnova, ale i z okolí – Bruntálu, Zlatých Hor, Vrbna pod Pradědem, Rýmařova i Opavy.

Zdroj: Sdružené zdravotnické zařízení Krnov