KRNOV | Zcizení pouze šesti jízdních kol bylo vloni nahlášeno v Krnově jejich majiteli. Podle preventistky krnovské radnice Ireny Šindlerové to bylo díky forenznímu značení, k němuž ve městě dochází od roku 2015, a které tak pomáhá snižovat riziko krádeží. „Během realizace projektu začaly počty krádeží výrazně klesat, což dokazují i čísla, když zde bylo ještě v roce 2014 odcizeno 47 kol,“ vypočítává.

Foto: ilustrační – Pixabay

Za celé sedmileté období bylo městskou policií v Krnově označeno celkem 1 493 jízdních kol, z toho 151 v loňském roce. V případě odcizení takového kola policie využívá národní registr, který obsahuje podrobný popis i fotodokumentaci. „Projekt je každoročně výrazně dotován ze státního rozpočtu – z programu prevence kriminality ministerstva vnitra. V roce 2021 Krnov obdržel dotaci ve výši 16 180 korun, ze svého rozpočtu přispěl částkou 2 000 korun,“ vysvětluje Irena Šindlerová.

Zájemci si přitom mohou nechat označit nejen kola, ale také elektrokola, sportovní koloběžky, invalidní vozíky i kompenzační pomůcky pro imobilní občany. „Strážníci na několika místech aplikují bezbarvý roztok, který obsahuje mikrotečky se specifickým kódem. Toto označení není pouhým okem viditelné a pro jejich identifikaci se používá UV světlo, pro čtení kódu na mikrotečkách mikroskop. Kolo je také opatřeno samolepkou, která upozorňuje, že je označeno městskou policí a registrováno v celonárodním registru, čímž se ještě zlepšuje úroveň zabezpečení. Takto označené kolo totiž pro zloděje výrazně ztrácí hodnotu, protože ho není možné dále prodat,“ popisuje Irena Šindlerová a dodává, že takto označená a ukradená kola pak policie často nachází někde „odložené“.

Bezplatnou službu všem krnovským občanům plánuje městská policie ve své služebně nabídnout také letos, o termínech bude včas informovat na svých stránkách i webu města.

Zdroj: MěÚ Krnov