KRNOV | Od začátku prosince už nebudou v ulicích Krnova k vidění sdílená kola. Město má se společností nextbike Czech Republic uzavřenou smlouva o provozování bikesharingu jen do 30. listopadu.

Foto: MěÚ Krnov

„Kola by měla být odvezena v den ukončení smlouvy, může se ale stát, že firma to nestihne a nějaká kola tu 1. prosince ještě zůstanou, nicméně už nepůjdou půjčit,“ uvedla cyklokoordinátorka Kristýna Kutálková z odboru rozvoje města.

Službu sdílených kol město nabídlo letos poprvé. Jelikož se osvědčila, bylo už vyhlášeno zadávací řízení na provozování systému veřejného sdílení jízdních kol v příštích dvou letech. Příjem nabídek končí 15. prosince, ve stejný den rozhodne zastupitelstvo města o zajištění finančního krytí této akce z rozpočtových prostředků let 2022 a 2023.

„Přestože konečná čísla budeme mít až v průběhu prosince, už teď můžeme říct, že pilotní projekt bikesharingu v Krnově byl velice úspěšný. V květnu se začínalo se šedesáti koly ve dvaceti stanicích, v závěru se po Krnově pohybovalo až 100 kol, které mohli uživatelé umísťovat do 26 stanic. Během sedmiměsíčního provozu se uskutečnily tisíce výpůjček, nejúspěšnější byl měsíc září, kdy jich proběhlo 5 612,“ řekla Kristýna Kutálková.

Sdílená kola v modrošedých barvách jezdí po Krnově od května. Zájemci o bikesharing mají k dispozici jízdní kola s nízkým nástupem, košíkem pro odložení věcí a třírychlostní přehazovačkou. Prvních patnáct minut půjčení je zdarma, za každých dalších započatých třicet minut cyklista platí 12 korun. K výletu na celý den si je možné kolo vypůjčit za 150 korun. Jedná se o dotovanou službu z městského rozpočtu. Město za ni dosud zaplatilo 425 tisíc korun, na listopad fakturu teprve obdrží.

„I v budoucnu chceme zachovat stejný systém. S ohledem na zkušenosti s využíváním kol navýšíme jejich počáteční počet na sto a budeme mít připraveno třicet stanic. Službu bychom rádi poskytovali vždy od března do listopadu,“ uzavřela Kristýna Kutálková.

Zdroj: MěÚ Krnov