KRNOV | Do školy po svých. Tak se jmenuje kampaň, kterou už podruhé radnice připravila pro žáky krnovských škol. Jejich úkolem bylo od 16. září do 13. října zaznamenávat, jak se dopravili do školy. Pokud to bylo takzvaně udržitelně, což znamená pěšky, na kole nebo koloběžce, ale i autobusem nebo vlakem, třída získala body. Odměnou pro ty nejlepší je výlet s pohybovou tématikou dle vlastního výběru.

Foto: Pixabay

Do kampaně se letos opět zapojily všechny krnovské základní školy i nižší stupeň gymnázia. V mnoha případech byl souboj dost vyrovnaný a rozhodovaly opravdu malé rozdíly. „Účast i výsledky nám udělaly velkou radost a bylo dokonce i několik „stoprocentních“ tříd, kdy žádný z žáků nejel v autě. Školáci byli dokonce tak šikovní, že vítězných tříd je nakonec více. Všichni tak byli spravedlivě odměněni a nikdo nepřišel zkrátka,“ říká referentka odboru rozvoje města Kristýna Kutálková a dodává, že mezi účastníky z nižšího stupně krnovského gymnázia si skvěle vedli žáci tercie a kvarty, v ZŠ Dvořákův okruh byly nejlepší děti z 1.A, 5.B a 7.B, v ZŠ Smetanův okruh se nejvíce dařilo žákům 8.A, 8.B a 9.B, v ZŠ Žižkova byly nejúspěšnější třídy 1.B, 3.A a 6.C a v ZŠ Janáčkovo náměstí zvítězili žáci 3.B, 4.C a 9.B.

Podobné kampaně a soutěže probíhají v různých obměnách i v jiných městech, a to hlavně ve spojitosti se zářijovým Evropským týdnem mobility, kdy kromě motivace dětí i jejich rodičů k pohybu rovněž dochází k monitorování způsobů dopravy žáků do školy.

 Naším cílem je nenásilným způsobem povzbuzovat ke kladnému vztahu k udržitelné městské mobilitě, tedy aby se lidé po městě pohybovali více pěšky nebo na kole a nechávali auta doma. Krnov je městem krátkých vzdáleností a není proto třeba používat vůz ke každé cestě z místa A do místa B,“ vysvětluje Kristýna Kutálková s tím, že od toho se odvíjí také pravidla soutěže. „V jednotlivých třídách si každý den sami žáci nebo třídní učitelé zaznamenávají do připravených archů způsob cesty do školy – pěšky, na kole, MHD nebo spolujízda a také cestování autem. Jednoduchým dělením tak kromě vítěze získáme rovněž přehled o podílu udržitelných cest z jejich celkového počtu,“ doplňuje.

Pokud bude ve školách zájem, kampaň by měla třetím ročníkem pokračovat opět za dva roky. Podzimní termín zachováme, skvěle se nám to hodí k ostatním aktivitám v rámci Zdravého města a místní Agendy 21, které se konají v tomto období,“ uzavírá Kristýna Kutálková.

Zdroj: MěÚ Krnov