KRNOV | Od čtvrtka 16. září budou třídy základních škol zřizovaných městem Krnovem a nižšího stupně gymnázia soutěžit o sportovní výlety. Vyhrají ho ty, jejichž žáci budou v průběhu čtyř týdnů do školy nejčastěji chodit po svých.

Foto: ilustrační – Pixabay

„Body získají nejen za chůzi, ale také v případě, že do školy pojedou na kole či koloběžce nebo hromadnou dopravou. Pokud taková doprava není možná vzhledem k větší vzdálenosti bydliště od školy, bude se započítávat i spolujízda, kdy více dětí z různých rodin doveze jeden rodič,“ uvádí koordinátorka Zdravého města a místní Agendy 21 Krnov Kristýna Kutálková.

Soutěž, která dostala název Do školy po svých, je jednou z aktivit Evropského týdne mobility. Má upozornit na výhody udržitelné dopravy a poukázat na skutečnost, že zatímco dříve děti do školy zpravidla chodily pěšky, dnes je v mnoha případech vozí každý den rodiče autem. I proto roste hustota provozu v okolí škol, v důsledku čehož vznikají nebezpečné situace, zvyšuje se hladina hluku a množství emisí škodlivých pro lidské zdraví i klima.

„Cílem kampaně je motivovat jak děti, aby samy měly zájem jít do školy po svých nebo jet třeba na kole, tak rodiče, aby se nebáli děti pustit samotné a nevozili je autem až těsně ke škole. Cílíme také na motoristy, aby si uvědomili, že v ranních a popoledních hodinách se v okolí škol pohybují děti a je potřeba být na silnici opatrnější víc než kdy jindy,“ říká koordinátorka.

V každé škole a na každém stupni budou třídy soutěžit proti sobě. Budou zaznamenávat každý den počet udržitelných cest a bojovat o odměnu v podobě sportovního výletu. Jelikož školy jsou čtyři a gymnázium jedno, mají organizátoři připraveno celkem devět výletů.

„Kampaň potrvá čtyři týdny, po kterých, jak věříme, bude u škol v době začátku a konce vyučování mnohem bezpečněji a příjemněji. Doufáme, že děti objeví kouzlo společné cesty do školy se svými vrstevníky a budou v tom pokračovat i po ukončení soutěže,“ uzavírá Kristýna Kutálková.

Zdroj: MěÚ Krnov

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.