Cyklistická vyjížďka, závody kočárků nebo snídaně pro všechny pěší a cyklisty. To je pouze část akcí, s nimiž se krnovská radnice připojí k Evropskému týdnu mobility, který připadá na sedm dní od pátku 16. září do čtvrtka 22. září. „Jedná se o každoroční iniciativu Evropské komise pro udržitelnou městskou mobilitu, která od roku 2002 vyzývá obce a města, aby se věnovala udržitelné dopravě,“ říká za organizátory cyklokoordinátorka Kristýna Kutálková z odboru rozvoje města.

Foto: Plakát akce

Užít si pohyb na čerstvém vzduchu mohou zájemci v sobotu 17. září, a to pěšky i na kole. S Klubem českých turistů se vydají na náročný výstup na Javorový vrch, přičemž odjezd všech účastníků je v 7.05 hodin z hlavního vlakového nádraží. Pro cyklisty bude odpoledne připravena cyklovyjížďka, kdy se ve 14.00 hodin vydají od radnice do Úvalna a zpět. „Pro účastníky budeme mít připraveny drobné odměny a doporučujeme, aby si vzali osobní doklady, protože zpátky pojedeme po polské straně hranice,“ doplňuje Kristýna Kutálková.

Pestrý program se uskuteční také v neděli 18. září. Patřit bude Dnu otevřených zahrad a sportovišť, během nějž si zájemci v mateřských školách nebo ve středisku volného času od 15.00 do 19.00 hodin užijí odpoledne plné her, soutěží i cvičení. Už ve 14.00 hodin budou mít sraz u nádraží v Krásných Loučkách účastníci komentované procházky (S) Živou krajinou okolím Krnova a v 15.00 hodin čeká sportovně založené rodiny s malými dětmi Závod kočárků u SVČ.

„Týden pravidelně vrcholí Dnem bez aut a bude tomu tak i letos. Ve čtvrtek 22. září každému, kdo kolem radnice půjde pěšky nebo pojede na kole či koloběžce, nabídneme od 6.00 do 8.00 hodin zdarma snídani,“ vysvětluje Kristýna Kutálková a dodává: „Kdo by se chtěl „rozchodit“ před říjnovou výzvou Deset tisíc kroků, k níž se Krnov opět připojí, může začít trénovat právě v rámci Evropského týdne mobility už v září, od kdy je možné se do výzvy registrovat na stránkách www.desettisickroku.cz.“

Některé akce, které jsou součástí Evropského týdne mobility, jsou pořádány v rámci projektu Krnov po svých 2022, spolufinancovaného Moravskoslezským krajem.

Zdroj: MěÚ Krnov