KRNOV | První osaměle žijící senioři využili možnost a zažádali o senior linku. Po schválení žádosti bylo šest z nich v lednu připojeno v místě bydliště, přičemž technické vybavení jim město prostřednictvím městské policie zdarma zapůjčilo na dobu neurčitou.

„Sestavu tvoří přenosný vysílač se třemi tlačítky a detektorem kouře i páry. První vypadá jako vypínač a nejčastěji se umisťuje na zeď ke vstupním dveřím, aby bylo možné přivolat pomoc v případě, že by se do bytu dobývala nežádoucí osoba. Další tlačítka jsou přenosná, kdy jedno je možné zavěsit na krk a má krytku proti nechtěnému spuštění. Druhé připomíná náramkové hodinky a je vodotěsné, takže ho senior může mít i při koupání nebo sprchování,“ popisuje manažerka prevence kriminality Irena Hoblíková s tím, že tlačítka jsou funkční pouze v bytě, případně na chodbě nebo v předzahrádce. „Neobsahují totiž GPS a není tak možné je využít například při nákupu či na procházce,“ dodává.

Při stisku kteréhokoliv z tlačítek je do dvou sekund doručena zpráva na dispečink městské policie a strážník stálé služby je tak okamžitě informován o volání o pomoc. Systém zobrazí informace o uživateli, na nichž se s ním městská policie dohodla. Týkají se dostupnosti bytu, ale také zdravotních potíží, aby hlídka měla okamžitě k dispozici informace, které mohou být rozhodující při včasné pomoci. Ta je do místa bydliště vyslána v nejkratším možném čase.

Senioři linku využívají bezplatně, je však nutné hradit měsíčně 150 Kč za přenos dat, který je pro fungování nezbytný. „Městská policie má volnou kapacitu pro další senior linky. Každá žádost je pečlivě posuzována, kdy se u seniora uskuteční i osobní návštěva. O schválení jedná komise prevence kriminality, aby při přidělování byla zachována objektivita. Zájemci o možnost zřízení linky mohou kontaktovat pracovníky městské policie na číslech 603 444 779 a 734 355 305 v pracovních dnech od 7.00 do 14.00 hodin,“ uzavírá Irena Hoblíková.