KRNOV | Do konce září mohou krnovští senioři starší 65 let, kteří žijí osaměle bez bližšího kontaktu s příbuznými či známými, žádat o zřízení senior linky.

Foto: Ilustrační Pixabay

„Uživatelům bude v bytě instalováno zařízení pro vysílání textové zprávy na pult centrální ochrany městské policie v případě ohrožení bezpečnosti. To může mít podobu pohybu podezřelé osoby v obydlí, obtěžování nedůvěryhodnými prodejci či zástupci dodavatelů energií, falešnými příbuznými či známými, násilného vniknutí do bytu nebo jiného omezování osobní svobody v domácnosti,“ vyjmenovává manažerka prevence kriminality Irena Šindlerová s tím, že chybět nebude ani možnost vyslat zprávu v případě zdravotní indispozice nebo při požáru.

Jedná se o tlačítko, které je možné spustit v případě ohrožení. Umístěno bude u vchodových dveří uvnitř bytu, tedy na místě rizikového kontaktu mezi jeho obyvatelem a nežádoucí osobou. Nedílnou součástí je také přenosné tlačítko, které je možné nosit na krku nebo na zápěstí, a slouží pro případ kritické zdravotní indispozice.

„Na pult centrální ochrany bude po stisknutí tlačítka odeslána informace, doplněná o údaje o individuální situaci seniora a jeho zdravotním stavu. Součástí systému je i požární detektor. Systém má však působnost pouze v místě bydliště, přenosné tlačítko proto nebude možné použít například při nákupu nebo na výletě,“ doplňuje Irena Šindlerová.

S projektem přichází Městská policie Krnov, která v první podzimní „vlně“ počítá se zprovozněním osmi linek, přičemž jejich počet by se měl postupně rozrůstat. Vážní zájemci o zřízení mohou telefonicky kontaktovat koordinátory na číslech 603 444 779 a 734 355 305, a to v pracovních dnech od 7.00 do 14.00 hodin, na kterých získají i doplňující informace.

Společně s pracovníkem následně vyplní žádost a na základě jejího vyhodnocení jim bude sděleno, zdali linku dostanou přidělenu nebo budou zařazeni do pořadníku. „Podmínkou provozu je měsíční paušální platba 150 Kč za přenos dat, kterou bude hradit uživatel. Se zavedením a provozem linky nevznikají žádné další finanční náklady. Projekt je financován z rozpočtu města Krnova, na jehož stránkách, stejně jako na webu městské policie, budou zveřejňovány další termíny pro podávání žádostí,“ uzavírá Irena Šindlerová.

Zdroj: MěÚ Krnov