KRNOV | Strážníci mají za sebou první výjezd v souvislosti s letos zřízenou senior linkou. V neděli 7. července po půl čtvrté odpoledne se na pultu centrální ochrany městské policie zobrazil požární poplach v bytě s pečovatelskou službou ve Slezské ulici. Jelikož se strážníkovi vykonávajícím stálou službu nepodařilo s jeho obyvatelkou telefonicky spojit, vyslal na místo hlídku.

Foto: ilustrační – STA Bruntálsko

Ta zjistila, že devětasedmdesátiletá seniorka při vaření usnula a kouř ze spáleného jídla aktivoval hlásič požáru. Událost se naštěstí obešla zranění, žena se pouze musela rozloučit s připáleným hrncem a dřevěným prkénkem, které skončily v kontejneru.

Byl to první případ, který jsme přes senior linku řešili, a jsem rád, že vše zafungovalo, jak má. Aktuálně linku užívá osm seniorů a předpokládáme, že v příštím roce tuto službu nabídneme dalším,“ uvedl velitel Městské policie Krnov Pavel Moravec.

Senior linka je určena seniorům starším 65 let, kteří žijí osaměle bez bližšího kontaktu s příbuznými či známými. Uživatelé mají v bytě umístěno zařízení, které tvoří přenosný vysílač se třemi tlačítky a detektorem kouře i páry. Slouží k vyslání textové zprávy na pult centrální ochrany městské policie v případě ohrožení bezpečnosti, například při zdravotní indispozici, pohybu podezřelé osoby v obydlí, násilného vniknutí do bytu nebo jiného omezování osobní svobody v domácnosti. Při stisku kteréhokoliv z tlačítek je do dvou sekund doručena zpráva na dispečink městské policie a strážník stálé služby je tak okamžitě informován o volání o pomoc. Systém zobrazí informace o uživateli, na nichž se s ním městská policie dohodla. Týkají se dostupnosti bytu, ale také zdravotních potíží, aby hlídka měla okamžitě k dispozici informace, které mohou být rozhodující při včasné pomoci. Ta je do místa bydliště vyslána v nejkratším možném čase. Senioři linku využívají bezplatně, je však nutné hradit měsíčně 150 korun za přenos dat, který je pro fungování nezbytný.

Zdroj: MěÚ Krnov