KRNOV | Na 2. dubna připadá Mezinárodní den porozumění autismu, k němuž se Město Krnov pravidelně připojuje modrým nasvícením ciferníků hodin na radniční věži. Všichni, kdo si chtějí tento den připomenout, se pak oblékají do modré, protože ta je barvou komunikace a sebevyjádření, což je jedna z oblastí, ve které mají lidé s autismem největší potíže.

Foto: MěÚ Krnov

 

V minulých letech na Hlavním náměstí poskytovatelé sociálních služeb společně se sociálním odborem městského úřadu pořádali i happening, jehož se účastnili děti a učitelé z krnovských škol, pečující rodiče a také klienti sociálních služeb. Všichni se snažili přijít s aspoň nějakým modrým doplňkem a vyvrcholením byla společná fotografie všech zúčastněných. Nechyběla ani prožitková stanoviště, která přispívala ke zvýšení povědomí veřejnosti o autismu. Vloni v čase nouzového stavu pak děti malovaly obrázky, jimiž vyzdobily výlohy městské kavárny, a veřejnost se zapojovala tematickým fotografováním. „Máme radost z toho, že se v průběhu let připojily školky, školy, Schodařky a další zájmové skupiny i jednotlivci. Také díky tomu vznikají další akce a aktivity, které mají za cíl upozornit na integraci dětí a lidí s poruchami autistického spektra,“ říká za organizátory Veronika Židková ze Slezské diakonie a dodává:

„Letos plánujeme v rámci akce nazvané Krnov pro autismus tématu věnovat jednu z výloh na náměstí a především všechny zveme v pátek 8. dubna od 10.00 do 17.00 hodin do střediska volného času, kde vystoupí řada zástupců organizací s přednáškami a nabídkou podpory. Účastníci se mohou těšit na přednášku Terapie osob s autismem od Renaty Filatové nebo na vyprávění o zkušenostech z dobré praxe integrace žáků. Uvedeny budou i krátké filmy o lidech s autismem a do 14.00 hodin se budou konat interaktivní workshopy.“

Autismus je poruchou vývoje sociální interakce a komunikace. Jedná se o vrozenou odlišnost ve vývoji a fungování mozku. Mohou jím trpět lidé s mentální retardací, ale i s nadprůměrnou inteligencí. Může se jednat o člověka uzavřeného, tichého, klidného nebo naopak aktivního, třeba i s poruchami chování. Někteří lidé s touto diagnózou vyžadují speciální vzdělávání a neustálý dohled, jiní žijí samostatně a jsou úspěšní v zaměstnání. Průměrný odhad výskytu autismu v populaci se v pohybuje mezi 1,5 až 2 procenty a každý rok se tak narodí v České republice okolo 1 500 až 2 000 dětí s poruchami autistického spektra. Šárka Gaudková, Slezská diakonie.

Zdroj: MěÚ Krnov