KRNOV | Opakovaně stoupala vzhůru krnovská vlajka během turnaje Ligy Kumite Shinkyokushinkai Karate, které se konalo v sobotu 4. června ve Františkových Lázních. Bylo to díky mladým ukrajinským sportovcům, kdy se Saša Vorobiov umístil na prvním a Dima Vorobiov na třetím místě.

Foto: MěÚ Krnov

Těsně pod stupni vítězů skončili Sofia Vorobiova s Artemem Arkhipenkem, kteří ztratili body kvůli váze. Do Krnova přitom přijeli teprve nedávno po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině, ihned však začali trénovat pod vedením zkušeného Olega Vorobiova.

„Zpočátku to neměli nijak jednoduché. Po příchodu do Česka jim chybělo nejen potřebné vybavení v podobě kimon či chráničů, ale také neměli kde trénovat. V této nesnadné situaci jim nabídl pomocnou ruku Karel Handlíř, ředitel ZŠ Janáčkovo náměstí, kterou začali navštěvovat, a také volejbalový oddíl Slezská Orlice. Ten nejenže oficiálně karatistům poskytl tréninkové zázemí, ale zaštítil i jejich start a postaral se o nejnutnější vybavení. Oni sami pak projevili zájem o to, aby sebou mohli mít vlajku Krnova coby poděkování městu za pomoc,“ popisuje předseda oddílu Martin Kopeček a dodává:

„Jejich úspěch dokázal, že kroky vedoucí k podpoře mladých ukrajinských karatistů byly správné. V září se i díky němu uskuteční nábor do nově otevřeného oddílu karate pro děti, které se chtějí v tomto sportu rozvíjet. Naplňuje se tak příslib radnice pomoci všem, kdo chtějí sportovat, jelikož spolupráce školy, rodiny města a oddílů je jednou z cest k úspěšné prevenci kriminality mládeže.“

Zdroj: MěÚ Krnov