KRNOV | Nezvykle teplé počasí počátkem jara přispělo k zvýšenému zájmu o sdílená kola (bikesharing) v Krnově. Služba, kterou od ledna provozuje společnost Rekola, za první tři měsíce roku zaznamenala 11 051 jízd, přičemž jen v březnu to bylo 5 630 výpůjček. „K závěru třetího měsíce roku jsme měli celkem 1 568 registrovaných uživatelů a zatím nejvíce jízd v počtu 285 se uskutečnilo v pátek 15. března,“ popisuje Kristýna Kutálková z odboru rozvoje města.

Foto: MěÚ Krnov

V současnosti Rekola hlásí plný počet kol, tedy 120, která je možné vyzvednout nebo vrátit ve 35 stanicích. Nová vznikla počátkem roku u ZŠ Žižkova, další se připravuje u pedagogické školy v Jiráskově ulici. V obou případech firma reagovala na poptávku ze strany žáků i studentů a vznik další stanice je v jednání. „Mezi nejvyužívanější patří ty v Opavské ulici u cukrárny a Kauflandu, a také na náměstí Minoritů. Navýšení zájmu jsme zaznamenali ve stanicích na okrajích města v průmyslové zóně v Červeném dvoře a u Kofola Music Clubu v Kostelci, které dříve byly téměř bez výpůjček,“ říká Kristýna Kutálková s tím, že v roce 2022 se uskutečnilo 50 635 a o rok později 56 344 výpůjček. „V těchto letech bikesharing provozovala firma nextbike, která však službu na rozdíl od společnosti Rekola nenabízela v zimě. Věříme proto, že vzhledem k nynějšímu celoročnímu provozu čísla porostou,“ dodává.

Nově se o kola stará stálý zaměstnanec, který je spolu s brigádníky přemisťuje mezi stanicemi a servisuje. Uživatelé mají zdarma prvních 30 minut jízdy, za každou další půlhodinu zaplatí 15 korun. Zapůjčení je možné prostřednictvím aplikace Rekola v App Store a na Google Play, kterou je třeba mít nainstalovánu v mobilním telefonu. Při načtení QR kódu na řídítkách se zámek na zadním kole automaticky odemkne. Po ukončení jízdy je potřeba bicykl zaparkovat na stanovišti a zamknout páčkou na zadním kole. „Pokud se během jízdy chcete zastavit třeba v pekárně, kavárně či vyzvednout zásilku, je možné kolo krátkodobě odstavit kdekoliv i mimo stanoviště. V tomto případě je třeba nejprve zamknout kolo páčkou na zadním kole a vzápětí v aplikaci zvolit možnost Nechat půjčené. Výpůjčka běží dál, avšak s kolem nikdo neodjede. Po návratu stačí v aplikaci kliknout na Odemknout a můžete pokračovat v jízdě,“ doplňuje uživatelské tipy Michael Cestr, koordinátor městské mobility.

Zdroj: MěÚ Krnov