KRNOV | Rada města Krnova schválila vyhlášení mezinárodní architektonické soutěže na podobu nových městských lázní v areálu koupaliště. Soutěžící mohou své návrhy anonymně podávat do 8. října. Pět z nich pak své návrhy bude moci dopracovat do února příštího roku. Vyhlášení výsledků je naplánováno na březen 2022.

Foto: ilustrační – Pixabay

Nové městské lázně zahrnují pětadvacetimetrový plavecký bazén, relaxační bazén, saunový svět, fitness a doplňkové služby. Součástí návrhu je řešení parkování a dopravní napojení areálu. Odhad investice se při zohlednění současného vývoje cen materiálů a stavebních prací odhaduje na 380 milionů korun bez DPH, a to včetně technologií. Soutěž, jejíž uspořádání přijde na 3,9 milionu korun, tyto předpokládané náklady ověří a bude sloužit jako indikátor pro jejich případnou aktualizaci. Financování přitom představují jeden z nejzásadnějších parametrů soutěže.

„Největší výzvou bude jednoznačně ukočírovat náklady. Nejde jen o výstavbu. Po soutěžících požadujeme řešení, jež nám umožní budoucí provoz zorganizovat tak, aby byl pro nás ekonomicky přijatelný,“ potvrzuje starosta a místopředseda poroty Tomáš Hradil.

Závazným podkladem, který musí architekti akceptovat, je provozní koncept městských lázní, který zpracovala odborná firma Relaxsolution. Na jeho naplnění bude dohlížet tým externích specialistů, které přizvala ke spolupráci odborná porota soutěže. Tu tvoří architekti Roman Brychta, Zdeněk Sendler, Barbora Šimonová, starosta Tomáš Hradil, místostarosta Miroslav Binar a zastupitel Roman Šigut. „Vážím si toho, že město Krnov na tuto nelehkou úlohu vypsalo otevřenou architektonickou soutěž, která zajistí širokou odbornou debatu nad řešeným tématem a tím i možnost výběru optimálního řešení, a to jak v kontextu místa a stávající architektury, tak v kontextu provozních vazeb,“ říká předseda poroty Roman Brychta.

Městské lázně mají být postaveny v areálu letního koupaliště, na který provozně a organizačně naváží a vytvoří s ním celoroční centrum vodních sportů, relaxace a zábavy. Zároveň dojde k dořešení problematických záležitostí v daném území, jako například vybudování nového parkoviště, které bude sloužit i koupališti.

Zdroj: MěÚ Krnov