MSK | Z krajského rozpočtu půjde na akceschopnost dobrovolných hasičů přes 2 miliony korun. Další prostředky kraj poskytne Hasičskému záchrannému sboru Moravskoslezského kraje (HZS) na rekonstrukce hasičských zbojnic, nákup cisternových stříkaček a na výstavbu nového Integrovaného výjezdového centra v Kopřivnici. Celkově HZS na tyto projekty obdrží 73 milionů korun.

Foto: ilustrační HZS MSK

„Krajští hasiči jsou pro bezpečnost v našem kraji nesmírně důležití. Naše podpora jejich projektů je proto na místě. Důležitým partnerem profesionálních hasičů jsou i ti dobrovolní. Proto Moravskoslezský kraj podpoří i vybrané jednotky Sboru dobrovolných hasičů. Tyto prostředky budou sloužit k posílení akceschopnosti dobrovolných hasičů, kteří tak na místo poplachu dokážou vyrazit nejpozději do pěti minut od jeho vyhlášení. Krajské peníze mohou dobrovolní hasiči využít na údržbu či opravy zásahové požární techniky, případně i na mzdové výdaje,“ vysvětlil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že 2,25 milionu korun bude pro dobrovolné hasiče rozděleno mezi 42 obcí. Na krajské peníze tak dosáhnou například ve Studénce, Vrbně pod Pradědem, Fulneku, Třinci nebo Břidličné. Doplnil, že ve 300 obcích Moravskoslezského kraje působí celkem 398 jednotek sborů dobrovolných hasičů.

Moravskoslezský kraj každoročně přispívá 5 milionů korun na technickou podporu Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje (IBC MSK). Krajští zastupitelé tento příspěvek odsouhlasili i letos. Finance jsou určeny na obměnu stávající telefonní ústředny, pořízení koncových účastnických telefonních stanic a moderního monitorovacího systému.

„Přispějeme i na rekonstrukce hasičských zbrojnic. Celkem 17 a půl milionu korun tak půjde například na projektovou přípravu hasičské stanice Vítkov, víceúčelové haly karvinské stanice nebo na projekt chemické laboratoře v Integrovaném výjezdovém centru Ostrava-Jih,“ vyjmenoval hejtman kraje Ivo Vondrák a doplnil, že dalších 13 a půl milionu korun dostanou hasiči na dofinancování nákupu šesti cisternových automobilových stříkaček.

Zdroj: MSK