MSK | Moravskoslezský kraj plní slib, že bude „soudržnější“. Už druhým rokem významně navyšuje prostředky na provoz i zkvalitňování sociálních služeb. Mezi dotace, které 13. září schválilo krajské zastupitelstvo, patří také zřízení dalších „Senior Pointů“ nebo přepravní služba „Taxík Maxík“.

Foto: ilustrační – Pixabay

„Z rozpočtu kraje jsme vyčlenili 60 milionů korun, dalších 45 milionů je ze státního rozpočtu. Peníze získají stávající, ale i noví poskytovatelé sociálních služeb. Využijí je na pokrývání nákladů sociálních pracovníků nebo například na stravenky pro zaměstnance. Jsou to benefity, které si jistě lidé pracující v sociální sféře zaslouží a které by bez krajské dotace třeba ani nezískali,“ uvedl náměstek hejtmana pro sociální oblast Jiří Navrátil a dodal, že posílení sociálních služeb je jedním z důležitých bodů strategie vedení Moravskoslezského kraje.

Zastupitelstvo kraje dnes rozhodlo o poskytnutí téměř půlmilionové dotace na nové „Senior Pointy“, které mají seniorům nejen prakticky pomáhat, ale také zpříjemňovat život. „Senior Pointy nabízejí seniorům právní a sociální poradenství, přednášky, besedy a další volnočasové aktivity. Od roku 2017 funguje v našem kraji už šest takových kontaktních míst. Senioři si pochvalují zastání a společenské vyžití, které jim Senior Pointy nabízejí. Jsem proto rád, že krajští zastupitelé schválili dotaci 680 tisíc korun na zajištění provozu nových kontaktních míst ve Vítkově, Jablunkově, Třinci, Frýdlantu nad Ostravicí, Českém Těšíně a Krnově,“ řekl náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

Novým projektem, který kraj podpořil, je „Taxík Maxík“. V Českém Těšíně a ve Frýdlantu nad Ostravicí bude sloužit seniorům, handicapovaným občanům nebo dětem ze speciálních škol.  „Není to jenom o tom dostat se z místa na místo. Kromě přepravy má projekt důležitou socializační a integrační roli. Lidé jej budou využívat k cestám nejen do zdravotnických zařízení, ale i na kulturní a společenské akce nebo za nákupy,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jiří Navrátil a doplnil, že na tento projekt půjde z krajských peněz 400 tisíc korun. Projekt „Taxík Maxík“ podporuje také Nadace Charty 77, se kterou Moravskoslezský kraj sjednal spolupráci. Díky tomu získá každé z uvedených měst velkoprostorový bezbariérový automobil.

Zdroj: MSK