MSK | V září pozve Moravskoslezský kraj na šest akcí, která nabídnou zábavný program pro celou rodinu a zároveň upozorní na pěstounství. DNY RODIN se budou konat na atraktivních místech v regionu. Návštěvníci si zdarma užijí prohlídku památek i doprovodný program, také se dozví o náhradní rodinné péči. Kraj tak pokračuje ve snaze snížit počet dětí, které vyrůstají v domovech.

„Moravskoslezský kraj je v umisťování dětí do náhradních rodin jedním z nejúspěšnějších v republice, přesto hledáme další nové pěstouny. Za poslední roky se totiž poměrně snižuje počet těch, kteří dětem z domovů rodinné zázemí nabízejí. Před čtyřmi lety bylo žádostí o pěstounství 170, vloni tento počet klesl na 124. Tím pádem nám rok od roku klesá i počet dětí, které jsou do pěstounských rodin umístěny. Moc rádi bychom tento trend zvrátili a zájem o pěstounství opět zvýšili,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil a doplnil, že v roce 2016 odešlo z domovů do náhradních rodin 100 dětí, v minulém roce to bylo 87 dětí.

Na DNECH RODIN si návštěvníci užijí například šermířská vystoupení, ukázky kovářství, projížďky na koních, loutková představení, kreativní dílničky, také si zdarma prohlédnou hrady Sovinec a Hukvaldy, chotěbuzský Archeopark nebo například zámek v Kravařích, kde se jednotlivé akce konají. „Velmi důležitý bude edukační program zaměřený na propagaci pěstounství. Určitě jsou mezi lidmi ti, kteří právě pěstounství zvažují. Zářijové akce jim mohou zodpovědět jejich otázky a pomoci jim se správně rozhodnout. Zájemci si budou moci popovídat s aktivními pěstouny, na cokoliv se zeptat a třeba udělat i rozhodnutí, které nějakému děťátku zásadně změní život,“ vysvětlil náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil a zdůraznil, že akce mají nejen přimět lidi přemýšlet o náhradní rodinné péči, ale také poděkovat stávajícím pěstounům.

V rámci doprovodného programu budou návštěvníkům na DNECH RODIN k dispozici registrační stánky Rodinných a Senior pasů či stánky s IN.F.Obálkami, které mají senioři ve svých domácnostech, aby v případě potřeby usnadnili práci záchranářům.

„Budu rád, když se lidé na naše akce přijedou podívat. V Moravskoslezském kraji je totiž kolem šesti set dětí, které doufají, že se pro ně nějaký pěstoun najde. I když se dětem v domovech dostává maximální možné péče, tolik důležité rodinné zázemí to ale prostě nemůže nahradit. Větší polovina dětí z domovů už přesáhla věk dvanácti let, na své náhradní rodiče ale čekají i mladší,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil a doplnil, že dětí do dvou let krajský úřad eviduje asi čtyři desítky, v evidenci je také okolo šedesáti dětí mezi 2 a 6 lety, šesti až dvanáctiletých by náhradní rodinnou péči mohlo získat přes 130 dětí.

DNY RODIN se konají vždy od 13 do 17 hodin:

12. 9. Zámek Nová Horka,
13. 9. Dolní oblast Vítkovice – Velký svět techniky,
19. 9. Hrad Sovinec,
20. 9. Archeopark – Chotěbuz
26. 9. Hrad Hukvaldy,
27. 9. Zámek Kravaře.

 

Zdroj: MSK