VRBNO POD PRADĚDEM | Domov pro seniory péči o nemocné zvládá. Začátkem týdnetam prošli testem všichni uživatelé sociální služby i pracovníci. Pozitivní test vyšel u několika klientů i zaměstnanců. O nemocné seniory pečují pracovníci přímé péče v oddělené části DPS, kde platí zvýšená hygienická opatření, ostatní senioři žijí dál běžným způsobem. Podobně jako jinde platí zákaz návštěv v DPS, svým blízkým ale určitě zavolejte, kontakt s rodinou a přáteli uvítají. 

Foto: MěÚ Vrbno pod Pradědem

Jak Domov pro seniory Vrbno zvládá novou situaci? Na to odpověděla ředitelka Kristína Strouhalová:

Všichni, kdo jste v minulých dnech chodili do našeho domova, víte, že jste museli dodržovat různá, někdy až nepříjemná, pravidla, která měla zabránit šíření nákazy Covid-19. Nakoupili jsme dostatek ochranných pomůcek, obleků, respirátorů, roušek, ale např. i bezdotykové teploměry a bezdotykové stojany na desinfekci, termokameru, která měří teplotu všem, co projdou okolo, a dokonce upozorňuje na nenasazenou roušku. Monitorovali jsme pravidelně zdravotní stavy zaměstnanců i seniorů.  Měli jsme propracovaný rezervační systém návštěv, krizový plán, izolační místnosti pro seniory, kteří se vraceli z hospitalizací. Snažili jsme reagovat na všechna doporučení vlády a ministerstev. Nepodařilo se, aby se nám Covid-19 zcela vyhnul.

Virus bez pravidel a logiky

Z vlastní zkušenosti teď můžu potvrdit, že Covid-19 je virus, který útočí bez pravidel, řádu a bez jakékoliv logiky. A že se na něj nedá v žádném připravit. Když udeří, musíte reagovat rychle. Musíte přemýšlet, improvizovat, spolupracovat a hlavně…nehledat viníka a nepřemýšlet nad tím, co všechno se mělo udělat jinak. Tímto vším jsme v uplynulých dnech prošli.

O možnosti nákazy jsme se dozvěděli ve chvíli, kdy nám z nemocnice volali, že zemřel jeden z našich uživatelů a výsledky jeho testů byly Covid-19 pozitivní. Okamžitě jsme uzavřeli celý domov a s Krajskou hygienickou stanicí jsme začali domlouvat plošné testování všech zaměstnanců i seniorů. První výsledky jsme měli k dispozici večer 6. října 2020. Během dvou dnů se nám podařilo dostat celou situaci pod kontrolu. Jeden pozitivně testovaný senior je v nemocničním zařízení. V domově jsme vyčlenili jednu část, která je zcela oddělená od dalších prostor a platí v ní zvýšená hygienická opatření. V této části pečujeme o seniory s nákazou.

Převažují lidé bez příznaků, nebo jen s lehčím průběhem

V ostatních částech budovy poskytujeme sociální službu tak, jak jsme zvyklí a senioři žijí běžným způsobem života. Několik málo seniorů s nákazou má lehčí průběh onemocnění, tj. únava, kašel a nechutenství. Zajímavé je, že i tito senioři jsou bez teplot a zvýšená teplota by přitom měla být nejvýraznějším ukazatelem nemoci. Většina seniorů s pozitivním Covid-19 testem pak nemá vůbec žádné příznaky nemoci. Podobná situace je i mezi pracovníky, kteří mají většinou mírné příznaky a jsou v domácí izolaci. Personálně jsme zatím schopni službu zajistit a to včetně technických provozů a kuchyně. Pracovníci v přímé péči pracují ve dvanáctihodinových směnách vždy dva dny a dva dny mají volno a jsou doma. Je pravda, že nemáme teď moc prostoru pro aktivizaci a individuální plánování služby, ale zvládáme to. Nemusíme povolávat armádu, dobrovolníky ani další organizační složky státu. Jak se bude situace vyvíjet dál, to určuje Krajská hygienická stanice. Ta ve spolupráci s lékaři rozhodne, zda bude ještě další testování, kteří pracovníci se vrátí do práce, kteří senioři s nákazou se mohou vrátit mezi ty zdravé a kdy zase můžete navštívit své blízké.

Svým blízkým určitě zavolejte

Pokud se potřebujete ujistit, že je někdo z vašich blízkých v pořádku, nebo se chcete informovat na jeho zdravotní stav, volejte prosím vedoucí zdravotního úseku paní Mgr. Petře Fúzikové na tel 797 972 725, ráda vám předá všechny dostupné informace.  Ke komunikaci se seniory slouží tel. číslo 797 799 640. Buď telefon seniorovi předáme hned, nebo zavoláme zpátky.

Zdroj: MěÚ Vrbno pod Pradědem