ČR (FOTO) | Urychlení vzniku databáze problémových fanoušků a jejich rychlá identifikace na stadionu, kvalitnější pořadatelská služba nebo větší sankce za pyrotechniku na stadionu, to jsou některé závěry pracovní skupiny Ministerstva vnitra k diváckému násilí.

Foto: Kateřina Dostálová

Expertní skupinu k diváckému násilí svolal ministr vnitra Jan Hamáček na 19. března 2019 v souvislosti s posledními násilnostmi při zápase Sparta Praha – Viktoria Plzeň, při kterém pyrotechnika zranila několik fanoušků. Jednání se kromě odborníků Ministerstva vnitra a policie účastnili vedoucí představitelé Ligové fotbalové asociace a Fotbalové asociace ČR.

Ministr vnitra zdůraznil, že přestože se spolupráce s kluby i zabezpečení stadionů zlepšuje, je nutné boj proti fotbalovému násilí urychlit. „Rodiny s dětmi se nesmí bát chodit na fotbal, protože je tam někdo zraní. Fotbalovým asociacím jsme proto jasně řekli, v čem musejí přidat a k jakým krokům mají rychle přistoupit,“ uvedl po schůzce Jan Hamáček.

Základním bodem musí být rychlé spuštění databáze problémových fanoušků, která se připravuje už od roku 2014. Zástupci Ligové fotbalové asociace ministra vnitra ubezpečili, že tuto databázi, která by měla možnost pracovat i s konkrétními údaji od policie, v pilotním provozu spustí příští fotbalovou sezonu. Na to by mělo navázat i dostatečné technické zabezpečení stadionů, aby kluby dokázaly problémové osoby odhalit ještě před vstupem na stadion.

Dalším krokem musí být zkvalitnění pořadatelské služby. Tuto oblast Ministerstvo vnitra upraví na základě diskuse s Ligovou fotbalovou asociací v rámci už připraveného návrhu zákona o soukromých bezpečnostních službách. Nezávisle na posledním incidentu také Ministerstvo vnitra pomůže klubům s řešením problému s pyrotechnikou. Do zákona o přestupcích proto navrhujeme zavést zákaz vnášení a používání pyrotechniky na sportovní utkání i při cestě na utkání se sankcí 10 tisíc až 100 tisíc korun.

Expertní skupina se znovu sejde za 14 dní, aby vyhodnotila naplňování dohodnutých bodů, a dle ministra vnitra se bude pravidelně scházet do té doby, dokud nebude vidět jasné zlepšení situace.

Zdroj: Ministerstvo vnitra

Foto: Kateřina Dostálová