ČR | Voda děti láká, a tak stále více rodin pořizuje nafukovací nebo nadzemní bazény přímo na zahradu. Jenže kde je voda, tam hrozí i nebezpečí. Každý rok dojde k mnoha úrazům, a to často zcela zbytečně. Přinášíme přehled nejčastějších rizik i doporučení, jak udělat vodní radovánky opravdu bezpečné.
Podle Rakouského výzkumného centra pro dětské úrazy je nejčastější příčinou zranění u zahradních bazénů nestabilní žebřík. Kluzké schůdky, chybějící madlo nebo neopatrnost mohou vést k uklouznutí a pádu. Děti by se proto měly vždy přidržovat zábradlí a do vody vstupovat pomalu a pod dohledem.
A pozor – přestože zahradní bazény mohou pojmout tisíce litrů vody, často nejsou dost hluboké na skákání. Skok do mělké vody může skončit zlomeninou kotníku nebo jiným vážným úrazem.
Dítě se může utopit i v deseti centimetrech vody. Malé děti by nikdy neměly být ponechány bez dozoru, a to ani v dětských brouzdalištích. I když umí stát nebo plavat, stále může dojít k nehodě – například pád obličejem do vody.
Rukávky a kruhy sice pomáhají neplavcům získat ve vodě jistotu, ne všechny jsou však bezpečné. V testu spotřebitelských organizací byly čtyři výrobky staženy z trhu kvůli obsahu škodlivých látek nebo konstrukčním chybám.
Vždy vybírejte pomůcky s označením CE a ověřte si, zda odpovídají platným normám. Při jejich používání mějte na paměti, že nejede o náhradu dohledu dospělé osoby.
Nezabezpečený bazén může být lákadlem i pro děti ze sousedství. Případ z Německa, kdy tříleté dítě utonulo v sousedově bazénu, ukázal, že majitel pozemku může být za situaci odpovědný, pokud není bazén řádně zabezpečen. (Rozsudek Vyššího zemského soudu v Düsseldorfu, sp. zn. 22 U 272/92.)
K zajištění bazénu slouží přenosné ploty nebo bezpečnostní kryty. Kryty mají smysl zejména u nadzemních bazénů, plot je pak praktický u zapuštěných variant.
Kvalita vody je klíčová – nejen pro hygienu, ale i zdraví. Ideální pH vody je kolem 7,0. V létě pH často stoupá, což může vést ke vzniku zákalu, zápachu nebo podráždění sliznic. Větší bazény vyžadují pravidelné čištění a dávkování bazénové chemie (z filtrací jsou nejefektivnější ty pískové) V neposlední řadě zmiňme, že do malých dětských bazénků se nedoporučuje používat chlór, bohatě postačí, když vodu každý den vyměníte.
Zdroj: dTest