KRNOV | Na radnici se ve středu 7. března představilo místním podnikatelům Moravskoslezské inovační centrum (MSIC) Ostrava, které za podpory města připravuje otevření kanceláře v Krnově.
„Bude se jednat o coworkingové centrum, které bude k dispozici začínajícím i existujícím podnikatelům. Pro ty začínající to bude prostor, kam si mohou přijít nejen pro radu, ale mohou si zde zorganizovat i obchodní jednání. Ti, kteří už nějakou dobu podnikají, tam dostanou informace o našich projektech,“ uvedl ředitel MSIC Ostrava Pavel Csank.
Kancelář podnikatelé najdou v budově polikliniky, otevřená bude jeden až dva dny v týdnu. Náklady na její provoz plně ponese město. „Čeká se už jen na podpis smlouvy o spolupráci v oblasti podnikání mezi Moravskoslezským krajem, MSIC a městem Krnovem, kterou musí schválit zastupitelstva kraje a města. Předpokládáme, že do konce měsíce by smlouva mohla být podepsaná a tak by nic nemělo bránit tomu, aby od dubna byla kancelář v provozu,“ uvedl Michal Skalka z odboru regionálního rozvoje.
Moravskoslezské inovační centrum Ostrava, které je akciovou společností, vzniklo vloni transformací Vědecko-technologického parku Ostrava. Pětačtyřicet procent akcií vlastní Moravskoslezský kraj, stejný podíl má i město Ostrava, 10 procent akcií si mezi sebou rozdělily VŠB-TU Ostrava, Slezská univerzita a Ostravská univerzita. Cílem MSIC je přivést do regionu více rostoucích a exportujících firem, investic do inovací, průmyslového výzkumu a vývoje a také zajistit intenzivnější propojení podnikatelského prostředí s akademickou sférou. „MSIC má usnadnit firmám jejich rozvoj. Kraj si uvědomuje, že když firmy zůstanou a budou se dále rozvíjet, zaměstnají více lidí a peníze zůstanou v našem regionu. Stejně uvažuje i město Krnov, které chce tímto podpořit rozvoj firem nejen u nás, ale i v okolních obcích,“ řekl krnovský místostarosta a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.
Služby coworkingového centra MSIC v Krnově budou zaměřeny především na program MSIC EXPAND, který je určený pro inovativní malé a střední firmy. „Každá firma, která roste, se dostává do situace, v které předtím nebyla, a ta ji brání v dalším růstu. Může to být situace, kdy majitel je na všechno sám, neví, jak některé záležitosti efektivně přehrát na další lidi. Může to být nový produkt, kdy majitel neví, jak pro něj najít zákazníka. Může to být to, že firma chce jít na trh s novým produktem a chce předejít patentovým sporům. V takových a podobných situacích obvykle ve firmě nevědí, na koho se obrátit. Buď to člověk řeší sám formou pokus-omyl, nebo si může najmout konzultanta. Většina podnikatelů ale konzultantům nevěří nebo nevědí, kde ho najít. A tady je naše místo. Naše role je sejít se s tou firmou, zjistit, co všechno potřebuje, a nabídnout zkušeného experta, který jí s řešením pomůže,“ popsal Kamil Košťál z MSIC.
Expert v první fázi, která má rozsah 40 hodin a zaměřuje se na analýzu problému, navržení řešení a zahájení realizace, poradí zdarma, podnikatelé hradí jen daň z přidané hodnoty. „V okamžiku, kdy se jedná o složitější téma, které nejde vyřešit v rozsahu 40 hodin, tak nastupuje druhá, osmdesátihodinová fáze. V ní už podnikatel kromě DPH uhradí i polovinu nákladů na experta,“ upřesnil Kamil Košťál a dodal, že o program je mezi podnikateli velký zájem. Od července MSIC eviduje podepsaných 46 projektů, z nichž polovina už je dokončených.
Zdroj: MěÚ Krnov