SOVINEC | O nadcházejícím prodlouženém víkendu bude na hradě Sovinci pořádně živo. Ve čtvrtek a v pátek zde bude probíhat akce známá pod názvem „Sovinecký šperk“, na níž plynule v sobotu a neděli naváže 2. ročník netradičního multižánrového festivalu Bubofest. Pro všechny zájemce o rukodělné práce v podobě šperkařství či práce s kůží bude ve dnech 5. a 6. července připraven bohatý program v rámci Sovineckého šperku.

Foto: Hrad Sovinec

Workshopy, ukázky šperkařských technik, ale i tradiční jarmark, na kterém si návštěvníci budou moci zakoupit množství kreativního materiálu – to vše je připraveno na hradě Sovinci. Program navíc bude doplněn o typická šermířská vystoupení i dobové tanečnice. V sobotu 7. a v neděli 8. července se návštěvníci hradu mohou obdobně jako v loňském roce těšit na bohatou směs divadelních i hudebních vystoupení, z nichž si určitě vybere každý to své. „Pro nejmenší návštěvníky Bubofestu jsme připravili loutková představení i klauny v podání Téměř divadelní společnosti a Divadla Facka, středověkou střelnici a hravý sovinecký rébus,“ prozradila ředitelka Muzea v Bruntále Jitka Koščáková.

Pro milovníky festivalové pohody vystoupí místní i přespolní kapely. Obzvláště zajímavé bude vystoupení mladého písničkaře s hlasem Elvise, Martina Bindera z Brna. Bosý a všudezdejší bard Jakub Cermaque v doprovodu kamaráda Kayi Macha představí svou autorskou tvorbu, která oplývá jedinečnou originalitou a hloubkou. Na festivalu nebude chybět ani zahraniční mix kapely Šarivary (FR, USA, SK) nebo třeba známá písničkářka s polskými kořeny Beata Bocek s partnerem Christopherrem Strandhem. A kdo holduje tvrdší muzice, ten se může v neděli těšit na kapelu Sarkonia z Olomouce. „Festivalovou sestavu doplní ještě Dunibuch z Dlouhé Loučky, středověký dudák Bard Ondráš, hudební skupina Orakulum nebo ostravská kapela TRB,“ lákal kastelán hradu Sovince Michal Koutný.

Bubofest nově nabídne i filmová promítání. „Návštěvníkům představíme dokument režisérky Libuše Rudinské „Na tělo“ o významné osobnosti Sovince – znamenitém fotografovi Jindřichu Štreitovi. Dalším promítaným filmem pak bude historický snímek Jeroným pražský, který se natáčel mimo jiné právě i na Sovinci,“ zmínila Koščáková.

Zdroj: Muzeum v Bruntále