MSK | Vedle hořících svíček a adventních věnců nás mohou ohrožovat v závěru roku i další nepředvídatelné skutečnosti – požáry při smažení vánočního kapra, požáry od nekvalitních elektrických svíček asijské provenience uvnitř bytů i na venkovních fasádách, plastových van při posílání skořápek ořechů se svíčičkami až po úmrtí při přemíře alkoholu a zalehnutí ručně balených cigaret. A samozřejmě na přelomu roku starého a nového požáry hlavně od neodborně odpalované pyrotechniky.
Už od Mikuláše se městy, vesnicemi i sídlišti ozývají rachejtle, světlice, dělbuchy, petardy. Odpalovat by je měli amatérští pyrotechnici i ve dnech před Silvestrem výhradně venku (ne z balkonů) a výhradně na volných prostranstvích – mimo domy, nemocnice, domovy pro seniory, školy, radnice, kostely a také dostatečně daleko od parkujících aut. O kolemjdoucích lidech či jejich čtyřnohých miláčcích ani nemluvě. Nebezpečím mohou být i skladiště odložených věcí na balkonech panelových a jiných obytných domů, na dvorcích. Jedna petarda, která doletí na balkon či oknem do pokoje, může způsobit požár bytu i celého domu.
Pyrotechnika i prskavky jen do rukou dospělých
Manipulaci s legálně nakoupenou pyrotechnikou (i svíčkami, prskavkami…) samozřejmě nesvěříme do rukou dětí ani osob, které již mají problém udržet rovnováhu. A raději si ji koupíme, než bychom ji vyráběli podomácku. Vzpomeňme si na časté ukázky pahýlů rukou či popálených obličejů…
Zábavnou pyrotechniku je samozřejmě nejlepší nakupovat v kamenných obchodech, kde je zaručeno, že není vlhká a je k dispozici návod v češtině. U rachejtlí se opravdu nevyplatí šetřit na kvalitě. Nabízejí ji dnes prakticky všechny obchodní řetězce, kamenné prodejny, stánky a tržnice. Při jejím nákupu bychom měli dbát na to, aby výrobek byl opatřen návodem výrobce v českém jazyce a vyznačením třídy nebezpečnosti. To, co patří do rukou pouze profesionálním ohňostrůjcům, zásadně nekupujeme. Nejhorší větou bývá: „Mně se nemůže nic stát.“…
Připomeňme si, že adventní věnce jsou po třítýdenním používání sušší a sušší, a pokud nejsou hořící svíčky uschovány ve skleněné nádobce, stačí k požáru letmý kontakt s větvičkami či chvojím.
Hořící cigareta a olej
Smutným hitem posledních let je několik úmrtí po usnutí s cigaretou v posteli či na gauči, samozřejmě hlavně po konzumaci alkoholického nápoje a spojených třeba se sledováním televizních pořadů. Za poměrně rychlou smrt ve spánku mohou zplodiny hoření. To hrozí i o letošních Vánocích a Silvestru.
Na zvýšenou pozornost bychom měli dbát rovněž v kuchyni. Hořící olej při smažení kapříka či jiné chutné vánoční ryby na pánvi (nebo ve fritovacím hrnci) nesmíte ani náhodou hasit vodou, pouze použít pokličku, krájecí prkénko, pečící plech či dostatečně velký mokrý hadr či deku – k zamezení dalšího přísunu kyslíku. Pokud si na to netroufáte, ihned volejte tísňovou linku hasičů. Budou u vás za chvilku.
Aby vás při tom všem vánočním shonu v domácnosti nepřekvapila nemilá událost, a případný požár jste včas zjistili, instalujte si v bytě hlásič požáru, který vás intenzivním zvukovým signálem („pištěním“) upozorní na hrozící nebezpečí. Požární hlásič by mohl být takovým malým vánočním dárkem pro bezpečí celé rodiny. Vhodným dárkem by mohl být i detektor oxidu uhelnatého.
A jak hoří v závěru roku?
A k jakým požárům obvykle vyjíždějí moravskoslezští hasiči v závěru roku? K požárům bytů, kuchyní a obývacích pokojů, parkujících aut (zapálených od rachejtlí), venku i vevnitř jehličnatých stromů, keřů a živých plotů, plastových kontejnerů. O jednom z nedávných Silvestrů dokonce zábavní pyrotechnika, která dopadla na střechu sportovní haly v Karviné, způsobila po prohoření až na strop haly škodu za téměř 1,5 milionu korun!!!
Například před několika lety způsobila požár ve větším rodinném domě na Opavsku svíčka, kterou nechali účastníci bujaré silvestrovské oslavy nechat hořet přes noc v obytném podkroví. Tři lidé se nadýchali zplodin hoření. Škodu tehdy odhadli zasahující hasiči na 200 tisíc korun.
Jak sami účastníci „úžasné“ oslavy přiznali, v podkroví nechali přes noc bez dozoru hořící svíčku. Od ní začaly hořet mj. plastové předměty, mezi jiným obaly videokazet, cédéček a dévédéček. Před většími následky uchránil dům i spící lidi jeden
Zdroj: Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje