HOLČOVICE, HEJNOV | Pokud máte rádi pravěké plazy, ještěry a jiné příšerky, zajeďte si do místní části Hejnov v Holčovicích. Není to další dinopark, žádné komerční snažení o senzaci a vylovení co nejvyšší částky z vaší peněženky.

Foto: Zdeňka Spurná

Jedná se o klidnou a pohodovou procházku světem fantazie a historie, z níž na vás dýchne přímo rodinná atmosféra. Uvidíte zde unikátní ukázku lidového umění a tvořivosti. Vrátíte se zde do doby pravěké mezi různé druhy dinosaurů, brontosaurů a dalších ještěrů žijících v době dávno minulé. Jejich obří rozměry vás očarují. Mimo těchto obyvatel Eldoráda tu najdete pohádkové postavičky Jeníčka a Mařenku s Ježibabou, Sněhurku, červenou Karkulku a další pohádkové postavičky a také pravěké jeskyně a současná zvířata.

Roku 1957 začal na zahradě svého domu stavět František Jaich své Eldorado. Chtěl jím vyzdobit svůj dům a potěšit své známé i kolemjdoucí. Celý život spolupracoval s odborníky, bojoval s byrokracií úřadů a úředníků a vlastníma rukama vyráběl obří obyvatele naší planety v jejich životní velikosti, i pohádkové postavičky. Dnes se o zahradu a sbírku stará jeho vnučka paní Jarmila Maráková s manželem.

Areál Eldorádo je v současné době otevřen každou sobotu od 10 do 15 hodin. Během týdne pouze nepravidelně podle možností majitelů. Vstupné, respektive jeho výše, záleží jen a pouze na vás. Návštěvníci platí až po prohlídce a podle svého vlastního uvážení tak dávají prostředky na udržování tohoto kousku fantazie uprostřed krásné, krajiny podhůří Jeseníků.