ČR | Policie České republiky a Probační a mediační služba se i letos připojují k Evropskému dni obětí trestných činů. Hlavním cílem aktivity je zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí a připomenout Chartu práv obětí podepsanou ve Velké Británii v roce 1990. 

Foto: Plakát

Zaměstnanci obou organizací tradičně projeví svou úctu k obětem symbolickou minutou ticha, tentokrát již v pátek 21. 2. 2025 ve 12 hodin. V tento okamžik se na policejních vozech před služebnami po celé republice rozsvítí majáky – symbol světla, naděje a pomoci. Na těchto místech se můžete setkat s příslušníky Policie České republiky a pracovníky Probační a mediační služby, kteří zájemcům poskytnou další informace o pomoci obětem.

Policie České republiky, jako orgán činný v trestním řízení, povinně v každé fázi trestního řízení oběť poučuje o jejích právech a tato práva náležitě vysvětluje. „Oběť má v celém procesu řadu práv a naší snahou je, aby přístup ze strany policistů byl profesionální a co nejcitlivější. Poskytujeme poškozeným nejenom psychologickou pomoc, ale také další zákonné možnosti výslechu ve specializovaných místnostech s eliminací další sekundární viktimizace. Klademe důraz na vzdělávání vyšetřovatelů specialistů na jednotlivé problematiky, ale i na spolupráci s pomáhajícími organizacemi, které mohou oběti provázet celým trestním řízením,“ říká genpor. Martin Vondrášek, policejní prezident.

V současné době má Policie ČR k dispozici 86 speciálních výslechových místností, které jsou využívány k výslechům všech zvlášť zranitelných obětí, tedy nejenom dětských svědků. Výslechové místnosti jsou průběžně upravovány podle Standardu vybavení speciální výslechové místnosti pro zvlášť zranitelné oběti.  V roce 2024 došlo opět k nárůstu počtu provedených úkonů ve speciálních výslechových místnostech na 2990 (v roce 2023 bylo provedeno 2662 úkonů, v roce 2022 bylo provedeno 2429 úkonů).

V rámci policejních vzdělávacích zařízení jsou systematicky školeni policisté se zaměřením na právní předpisy, identifikaci a práci s oběťmi trestných činů, využívání specializovaných výslechových místností a rozvoj dalších klíčových kompetencí nezbytných pro efektivní výkon služby. Mezi stěžejní vzdělávací programy patří kurzy: Dítě v trestním řízení, Výslech osoby mladší 18 let a zvlášť zranitelné oběti, Oběti trestných činů a domácí násilí – školitel, Provádění úkonů policie pomocí videokonference.

Tyto vzdělávací programy jsou určeny nejen pro policisty služby kriminální policie a vyšetřování, ale i pro příslušníky pořádkové policie. Úřadem služby kriminální policie a vyšetřování byl na platformě E-Polis v roce 2024 vytvořen také e-learningový vzdělávací program dostupný všem policistům. Tento program se zaměřuje na problematiku práv obětí trestných činů a absolvovala jej již téměř tisícovka policistů. „V rámci policie funguje také síť metodiků pro oběti, což zajišťuje pravidelné informování a proškolování policistů v dané problematice, na což klademe důraz. Tímto pyramidovým způsobem bylo v roce 2023 proškoleno celkem 10.102 policistů, v roce 2024 10.670 policistů,“ doplňuje plk. Vladimír Lukášek, ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování.

Na základě memoranda uzavřeného mezi Policejním prezidiem ČR a některými pomáhajícími neziskovými organizacemi je na pravidelných pracovních schůzkách diskutována potřeba zprostředkování pomoci obětem trestných činů. Zástupci neziskových organizací jsou zváni na instrukčně metodická zaměstnání policie a na jednotlivá krajská ředitelství jsou distribuovány letáky se specifiky některých zvlášť zranitelných obětí (hate crime, transgender osoby atd.)

Nedílnou součástí práce s oběťmi trestných činů je i krizová intervence, kterou zajišťují krizoví interventi – speciálně školení policisté. Hlavním úkolem interventů je reagovat na individuální potřeby poškozených osob, ať už se jedná o oběti nebo pozůstalé. Krizová intervence na místě incidentu nebo bezprostředně po něm zahrnuje zajištění základních životních potřeb (např. strava, tekutiny), poskytnutí psychické podpory, informování o průběhu trestního řízení a možnostech odborné pomoci, zodpovězení otázek sociálního charakteru (např. omluvení z práce, řešení situace nezletilých po úmrtí rodiče) apod. Součástí krizové intervence je i psychická stabilizace oběti, která je realizována především v období bezprostředně po spáchání trestného činu. V rámci provázaného systému péče o oběti krizoví interventi rovněž předávají obětem kontakty na neziskové organizace poskytující dlouhodobou specializovanou pomoc, čímž se minimalizuje riziko sekundární viktimizace.

Informace pro oběti trestných činů a osoby zasažené mimořádnými událostmi sdružuje Policie České republiky také na své webové stránce v sekci Pomoc obětem TČ.