ČR | Ve 12. kalendářním týdnu tohoto roku celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky oproti předcházejícímu týdnu v České republice poklesla o 18,2 % a dosáhla hodnoty 1 385 nemocných na 100 000 obyvatel.

Foto: MZ

„Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem ukazují, že počet pacientů s chřipkou klesá a plošná epidemie chřipky i nadále zpozvolna ustupuje. Stále cirkulují oba typy virů, tj. jak chřipky typu A, tak i chřipky typu B, a to s převažujícím podílem chřipky typu B,“ uvedla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Nejvyšší nemocnost, i přes její pokles ve všech krajích, je stále ještě hlášena z krajů Libereckého a Jihomoravského, kde stále ještě celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky přesahuje 1 800 nemocných na 100 000 obyvatel.

„I nadále platí doporučení pokud možno se vyhýbat větším uskupením lidí a ve zvýšené míře dbát na dodržování základních hygienických pravidel, tedy kýchat do kapesníku a pravidelně si mýt ruce i po cestě hromadnou dopravou. Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozorňuje Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Národní referenční laboratoř pro chřipku a oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi vývoj nemocnosti i nadále monitorují.

Situace v Evropě odpovídá předpokladům pro tuto roční dobu. Ačkoliv nemocnost již nestoupá a naopak v řadě států pomalu klesá, epidemiologická situace se letos mění jen velmi pomalu. V mnohých evropských státech je stále ještě plošná epidemie, která je v tuto chvíli však již na ústupu.

Zdroj: MZ