VRBNO POD PRADĚDEM | Městská knihovna připravila na středu 9. října slavnostní pasování žáků-druháčků z vrbenské Základní školy na čtenáře. Role panovnice pasující děvčata a kluky na čtenáře, kteří vždy budou nakládat s knihami, tak jak se má, kteří budou rádi číst a objevovat svět plný dobrodružství i poznání, se ujala místostarostka  Iveta Pešatová. Děti předvedly, jak krásně se už za jeden rok naučily číst a v soutěži plné hádanek ukázaly, jak znají pohádkové postavy i hrdiny knížek. Už se těší, jak si v knihovně budou půjčovat nové knihy.

Foto: Alena Kiedroňová

Na slavnostní pasování pozvala Městská knihovna sedmadvacet děvčat a kluků z 2. A s paní učitelkou Danuší Hoškovou. Když vedoucí knihovny Mgr. Helena Rybárová pozvala děti, aby přečetly text z knížek plné hádanek, vymrštila se okamžitě zeď rukou. Číst chtěl každý, a tak se postupně děti prostřídaly a také sbíraly malé odměny za správné odpovědi na hádanky. Dalo se poznat, že ve většině rodin se večer čtou pohádky před spaním, ať už se knížky plné písmenek i obrázků chopí maminky, tátové nebo prarodiče. A to je moc dobře.

Děti při pasování na čtenáře slíbily královně, že se ke knížkám budou vždy chovat hezky, nebudou je ničit, ničím šmudlat, přelamovat či vytrhávat stránky a také budou knížky pokaždé do knihovny vracet. Odnesly si domů svůj první průkaz čtenáře a panovnice jim slíbila, že se do roka se všemi znovu setká a popovídají si, co hezkého se z přečtených knih dozvěděly. “Jsem ráda, že Městská knihovna tuto krásnou akci organizuje a motivuje tím děti, aby četly. Aby se jejich zájem neomezil pouze na mobily, tablety a počítače, protože kniha, to je základ poznání i svět plný dobrodružství a fantazie,” uvedla Iveta Pešatová.

Zdroj: Alena Kiedroňová

Foto: Alena Kiedroňová