ČR | Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová navrhne, aby se dary z veřejných sbírek neodečítaly ze státní dotace pro lidi zasažené bouří a tornádem na jižní Moravě.

Foto: Facebook -Jan Grolich I Hejtman JMK

Lidem, kterým tornádo na Moravě poničilo dům, by se tak dvoumilionová dotace od státu zkrátila nejen o částku z pojistného, ale i z veřejných sbírek. „Ráda poděkovala všem, kteří přispěli ve veřejných sbírkách na pomoc lidem v obcích zasažených tornádem a chtěla bych je ujistit, že jsme na ministerstvu nikdy neměli v úmyslu krátit pomoc státu o tyto prostředky. Sama jsem s mojí rodinou přispěla a jen ta myšlenka samotná se mi bytostně příčí. O to víc mě mrzí celá tato situace,” uvedla Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

„Proto se hluboce omlouvám lidem postiženým katastrofou za nejistotu, kterou v nich mohl vyvolat programový dokument. Nikdy jsme nechtěli snižovat dotaci o dary, bohužel úřednická formulace bodu 7 programu Živel, která měla lidi chránit před nepříjemnostmi a měla technicky usnadnit dodržování pravidel, v kontextu celé situace vyzněla špatně a necitlivě. Cílem bylo pouze zabránit proplacení jednoho nákladu dvakrát a předejít tím problémům, které by tak žadatelům mohly nastat,” sdělila dále Dostálová.

„Spornou větu o darech z pravidel vyjmeme. Rozhodla jsem se, že navrhnu vládě vypuštění, aby měli lidé jasno a nebáli se. Dary se z dotace odečítat nebudou,“ informovala Klára Dostálová.