KRNOV |Úsměvy na tvářích malých pacientů i personálu dětského oddělení Krnovské nemocnice opět vyčarovalo Společenství severských pánů z Krnova. Milovníci historie a šermu přišli v minulých dnech do nemocnice v rytířských kostýmech i se zbraněmi. Dětskému oddělení přinesli dary za desítky tisíc korun.

. Foto SZZ Krnov

Společenství severských pánů v Krnově založil před devíti lety Zdeněk Chroboczek. Milovník historie v roce 2012 náhodou zavítal na dětské oddělení Krnovské nemocnice, kde leželo dítko jeho kamaráda. Tehdy Zdeňka Chroboczka napadlo, že by bylo fajn dětskému oddělení pomoci. „Objížděl jsem sponzory a ptal se na podporu dětského oddělení. Ve společnosti Alfa Plastik Bruntál mi řekli, že mi sice nemohou dát finanční dar, ale mohou slíbit, že nám dají exkluzivní cenu za výkup plastových vršků. Vytvořili jsme sběrné boxy a obešli různé organizace, kde jsme je umístili. Od prvního výkupu až do dnešních dní společnost Alfa Plastik své slovo drží a plastové vršky od nás vykupuje za bezmála trojnásobně vyšší cenu než je běžná,“ prozradil muž v hermelínovém plášti.

Za šest let byla do sbírání víček v Krnově, Bruntále a dalších městech i obcích regionu zapojena široká veřejnost. Sbírá se na městském úřadě, ve školách, školkách, firmách, v nemocnici i na dalších frekventovaných místech. „Tuny víček pravidelně odvážím velkou dodávkou do Bruntálu. V Alfa Plastiku je přidávají do směsi a vyrábí z nich například přepravky na zeleninu, přepravky na pivo, příslušenství do automobilů i další věci. Peníze mi společnost posílá na transparentní účet. Poté vždy kontaktuji vedení dětského oddělení a ptám se, co by potřebovali koupit,“ sdělil rytíř Zdeněk Chroboczek.

Dle primářky dětského oddělení Marie Žaloudíkové nápad a aktivita severských pánů již přinesla dětskému oddělení vybavení a hračky za přibližně 200 tisíc korun. Navíc rytíři jsou již třetím rokem jedni z hlavních organizátorů dětského dne v nemocnici, a to bez nároku na honorář. „Pan Chroboczek a jeho Severští pánové jsou dobrými dušemi našeho oddělení. Svojí aktivitou a téměř bez žádné propagace, dokázali přimět obyvatele regionu, aby sbírali vršky od PET lahví. Tuny těchto vršků pak skladuje doma a následně je ve vypůjčeném vozidle sváží do firmy, kde zařídil jejich výkup. Poté nám za takto utržené peníze pořídí, co zrovna potřebujeme. Moc mu za jeho aktivitu děkujeme, stejně jako těm, kteří sbírají víčka v Krnově i okolí,“ nechala se slyšet Marie Žaloudíková.

Za peníze z vršků od PET lahví se na dětské oddělení Krnovské nemocnice pořídily: ultrazvukové stolní inhalátory, monitory dechu pro novorozence a kojence – NANNY podložky, pojízdné jídelní stolky k lůžkům, větší hračky (kočárky, velká auta atd.), hrací podložky, deky a polohovací pomůcky na jednotku intenzivní péče.

Do konce letošního roku by měl rytíř Zdeněk odvézt do Bruntálu další 3 tuny víček (celková váha nasbíraných vršků za 6 let tak dosáhne 20 tun). „Děkuji všem lidem, kteří vršky sbírají a pomáhají dobré věci. Letos bychom chtěli stihnout ještě jedno předání dárků na dětském oddělení naší nemocnice,“ prohlásil první muž Společenství Severských pánů Zdeněk Chroboczek.

Ředitel nemocnice Ladislav Václavec chce zastupitelům města Krnova předložit návrh na ocenění Zdeňka Chroboczka některou z výročních cen města. „Je spousta nadací, které pomáhají nemocným či zdravotnickým zařízením a je třeba si jich vážit. Za panem Chroboczkem ale nestojí tým marketingových poradců. Tento člověk netouží po svém zviditelňování, ale pouze má chuť pomáhat. Za své rytířské chování si zaslouží skutečné uznání. Z toho důvodu chci navrhnout novému zastupitelstvu města Krnova, aby tohoto muže za jeho nápad a dlouholetou aktivitu ve prospěch naší nemocnice a společnosti ocenilo,“ nechal se slyšet ředitel nemocnice Ladislav Václavec.