MSK | Pro řidiče a další účastníky silničního provozu je samozřejmé dodržování pravidel silničního provozu. Při cestách je ale potřeba dozajista dávky obezřetnosti, ohleduplnosti a opatrnosti. Uvedené platí dvojnásob v některých obdobích roku – například nyní, kdy školáci mají volno a lidé vyráží na dovolenou. Lze tedy předpokládat vyšší pohyb dětí v silničním provozu, ať již jako cyklisté či chodci. Je nutné jim věnovat zvýšenou pozornost.

Foto: Policie ČR

A cyklistů bude o letních prázdninách na silnicích určitě také přibývat, rovněž motocyklistů. Dále, řidiči, kteří pojedou na dovolenou auty, zřejmě nebudou místa, kterými budou projíždět či v nich pobývat, ani z hlediska dopravního znát. Buďte tedy vzájemně tolerantní a ohleduplní. V neposlední řadě je potřeba počítat se zvýšenou zátěží a tedy vlivem na pozornost a reakce řidičů kvůli letním teplotám. 

 

Moravskoslezští policisté v souvislosti se silničním provozem kromě běžného výkonu služby realizují v průběhu roku zvýšený dohled a rovněž nespočet dopravně bezpečnostních či preventivních akcí. Jedna z nich probíhá právě dnes a zítra, pokračovat bude v příštím týdnu. Důvod je zřejmý – aktuální datum, tedy počátek letních prázdnin. Policisté se zaměří na kontrolu dodržování stanovené rychlosti, dodržování zákazu držení při jízdě v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů, technický stav vozidel a ostatní dopravní pravidla a předpisy. Do akce se zapojí policisté z celého kraje. V  dalších dnech budou dopravní policisté vykonávat na silnicích v našem regionu zvýšený dohled. 

Policejní hlídky budou situovány do míst s vyšším dopravním zatížením (dálnice a silnice vyšších tříd), naší pozornosti  neuniknou ani komunikace v turistických oblastech, ale také riziková místa. 

 

Připojím pár statistických údajů za Moravskoslezský kraj: 

 

  červenec 2019 srpen 2019   červenec 2020 srpen 2020   červenec 2021 srpen 2021 
počet nehod 806 865   870 815   848 884
usmrceno 3 7   7 2   3 2
těžce zraněno 13 13   15 20   12 9
lehce zraněno  208 221   214 193   217 211

V roce 2019 jsme zaznamenali celkem 10 250 dopravních nehod (53 úmrtí), v roce 2020 se jednalo o 9 197 nehod (38 úmrtí) a loni 10 006 nehod (29 úmrtí). Za prvních pět měsíců letošního roku evidujeme 4 105 dopravních nehod, při kterých bylo 17 osob usmrceno, 38 osob utrpělo těžké a 686 lehké zranění. 

 

Při cestování je potřeba věnovat pozornost také aktuálním dopravním omezením. Z Moravskoslezského kraje stojí za pozornost určitě omezení dopravy a možné tvorby kolon (důvod: opravy mostů) v Ostravě na páteřní komunikaci ulici Rudné, rovněž tak práce na neméně frekventované ulici Místecké a s tím související možné dopravní komplikace (tvorby kolon). Na Bruntálsku probíhá oprava silnice mezi Hvězdou a Ovčárnou, jedná se o turistickou oblast, zde konkrétně užívanou hojně cyklisty. Z Opavska zmíním možnou tvorbu kolon v turisticky vyhledávaném Hradci nad Moravicí, kde je doprava řízení semaforem (opravy chodníku). Omezení provozu (semafory) je na Karvinsku na ulici Bohumínské mezi Karvinou a Dětmarovicemi. Kyvadlový provoz řízený semaforem je také na Novojičínsku na silici I/58 při jízdě z Frenštátu p. Radhoštěm směrem na Pindulu (před odbočkou na Trojanovice). Z Frýdecko-Místecka bych zmínila cca týdenní omezení dopravy v centru Bašky z důvodu opravy železničního přejezdu. Nakonec pozitivní informace – dnes by měla být otevřena část obchvatu Frýdku-Místku. 

 

Přejeme všem pokud možno bezproblémové cestování, šťastnou cestu a návrat.

Foto: Policie ČR

Foto: Policie ČR

top