OPAVA | Ve Slezské nemocnici v Opavě pracuje řada dobrovolníků napříč celou nemocnicí. Jedná se převážně o dobrovolníky s min. zdravotním vzděláním, kteří vykonávají pomocné zdravotnické práce. Další vypomáhají např. na očkovacím nebo odběrovém centru u registrace apod. Někteří i v THP sektoru.  

Foto: Slezská nemocnice v Opava

Nemocnice dlouhodobě spolupracuje s opavskou střední zdravotnickou školou a se Slezskou univerzitou. Budoucí sestřičky vypomáhají v nemocnici v rámci své praxe pod odborným vedením zdravotnické školy a medici jsou při výpomoci samostatní, pomáhají na všech odděleních (jedná se převážně o praktické sestry) a nepotřebují odborné vedení z univerzity.

Od 1. února je v provozu očkovací místo zřízené Slezskou nemocnicí v Opavě v budově Slezské univerzity na Bezručově náměstí. I zde vypomáhá řada dobrovolníků u registrace. S očkováním dále pomáhají zdravotní sestry, které se kvůli pomoci vrátily z důchodu a také lékaři, kteří nejsou přímo zaměstnanci Slezské nemocnice. 

MUDr. Dana Boháčová, cévní lékařka, která provozuje svou ambulanci v Opavě, je jednou z nich: „Jsem ambulantní specialista, a protože nemůžu pomoci jiným způsobem, rozhodla jsem se pomáhat v očkovacím centru. Chtěla bych, aby se částečně uvolnily ruce nemocničním lékařům, kteří jsou přetíženi a mají toho na starosti spoustu. Moje časové možnosti mi dovolily, abych chodila vypomáhat jeden den v týdnu a bude-li potřeba, jsme takto domluveni do konce roku. Čtyři dny v týdnu tak pracuji v mé soukromé ambulanci a každý pátek jsem v očkovacím centru Slezské nemocnice.“ Vysvětluje lékařka své důvody výpomoci v očkovacím centru na Slezské univerzitě.

A jak funguje očkovací centrum pohledem sestry pro interní obory ve Slezské nemocnici, Jany Kremserové? Jsem zde od prvního března a nezaznamenala jsem žádné stížnosti. Naopak klienti si pochvalují, že vpich skoro ani necítili. A protože jsme sehraný tým, jde očkování velice rychle. Očkovaní tak dlouho nečekají, jen povinnou půlhodinu. Také imobilní klienti se k nám dostávají v pohodě, výtahem. Už před budovou jsou naváděni cedulemi. Navíc tady máme pomocný personál, který případně pomůže i s vozíčkem a odpoví na každou otázku“.

Její slova potvrzuje a doplňuje také bývalá sestřička novorozeneckého oddělení Marta Žurková, nyní vypomáhající důchodkyně: „Očkovaní jsou většinou velmi vděční a dokonce nám i děkují. Jsou rádi, že si s nimi povídáme a jsme na ně milí.

Každého dobrovolníka, který chce v této složité době pomáhat těžce zkoušeným zdravotníkům, si velmi vážíme a pomoc vítáme. Chtěl bych také jim touto cestou poděkovat a jsem moc rád, že jich je kolem nás stále dost.” Komentuje situaci ředitel Slezské nemocnice Karel Siebert.

Zdroj: Slezská nemocnice v Opava

Foto: Slezská nemocnice v Opava