KRNOV | První senioři z Krnovska, Bruntálska, Albrechticka byli naočkováni /první ze dvou dávek/ vakcínou proti Covid-19 v očkovacím centru Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov.

Foto: SZZ Krnov

Očkovací centrum pro seniory je umístěno ve třetím patře dětského pavilonu /velká zelená budova za novou lékárnou/. Ve stejných prostorách byli v minulých dnech očkováni také zdravotníci. „Přes počáteční komplikaci, kdy na portálu ministerstva chybělo naše očkovací centrum, začíná vše fungovat, tak jak má. Rychlost očkování nyní bude záviset na dodávkách vakcín. Počítáme s tím, že jejich distribuce bude nabírat na obrátkách. Právě podle počtu dodaných vakcín budeme navyšovat počty očkovacích termínů v našem centru,“ sdělil ředitel SZZ Krnov Ladislav Václavec.

V Krnově naočkovali první desítky seniorů. Jedním z nich byl také osmdesátiletý Anthanasios Zimgopis. Na očkování se zaregistroval v neděli. „Chodím se očkovat dlouhé roky proti chřipce. Od té doby se mi chřipka vyhnula, z toho důvodu jsem se rozhodl, že absolvuji očkování proti Covid-19. Druhým důvodem je fakt, že jsem loni kvůli pandemii nemohl za rodinou do Řecka. Letos se tam chci určitě podívat a očkováním se vyhnu případné karanténě,“ uvedl čtyřnásobný dědeček a trojnásobný pradědeček Anthanasios Zimgopis.

Všichni senioři jsou před očkováním poučeni o možných nežádoucích účincích a také dostávají informační leták, na kterém jsou uvedeny další podrobnosti včetně kontaktů na vedoucí lékařku očkovacího týmu SZZ Krnov Marii Žaloudíkovou. „Očkování seniorů probíhá zatím bez komplikací. Někteří k nám přichází sami, další s doprovodem. Zejména doprovod upozorňujeme, že je žádoucí, aby naočkovaný člověk setrval v čekárně alespoň po dobu 15 minut od aplikace vakcíny. Proto je třeba si na očkování vyhradit malinko více času,“ uvedla lékařka Marie Žaloudíková.

Zdroj: SZZ Krnov

Výjezdní tým
SZZ Krnov má také výjezdní očkovací tým složený z lékaře, sestry a administrátorky. Tento tým se bude nejdříve zaměřovat na sociální zařízení pro seniory, kde hrozí vyšší riziko komunitního přenosu nákazy Covid-19. „O víkendu jsme očkovali personál a klienty Charitního domu Salvátor v Krnově. Další hromadné očkování nás čeká v zařízení SAGAPO Bruntál. Pokračovat chceme očkováním v domovech důchodců. Připravujeme postup, jak bude probíhat očkování imobilních seniorů a časem také všech imobilních pacientů v našem regionu,“ dodal ředitel nemocnice Ladislav Václavec.

Foto: SZZ Krnov