ÚVALNO (FOTO) | V Úvalně na Krnovsku už ví, že jarní a letní období nás už neopustí. Přiletěl tam pár čápů. Letos ale o něco později.

Foto: Jaromír Čubok

Do Úvalna na Krnovsku přiletěli čápi. Potvrzuje se tím, že zima se už nevrátí. Do hnízda letos přiletěl opět jako první samec. Pravidelně přilétával na apríla, v roce 2018 měl zpoždění o pár dnů. Kvůli špatnému počasí přiletěl až 4. dubna. Čapí samička přilétá o pár dní později. Loni to bylo 9. dubna 2017, letos si pospíšila. Za samečkem do hnízda usedla už 7. dubna 2018.

„Čapí hnízdo je už pár let na komíně u sousedů, ale výhled je na něj nejlepší z našeho dvora. Samec po příletu opravuje a buduje hnízdo. Samice zasedne na vejce a samec ji hlídá,“ popisuje Jaromír Čubok z Úvalna.

„Mladí čápi, kteří se vracejí do svého rodiště, mnohdy o již osazená hnízda bojují. Předloni dokonce nájemce vyhnali a vyhodili i vejce. V loni to proběhlo v poklidu a mláďata byla k světu. Je to pro rodiče zabíračka, uživit pravidelně 3 až 4 čápata,“ doplnil občan z Úvalna.

Podle Jaromíra Čuboka, který návraty čápů pravidelně sleduje, má čapí pár pět měsíců na to, aby vychoval mláďata schopná k letu. „My v Úvalně máme pak podívanou, když mladí poprvé vyletí z hnízda. Nejpěknější jsou návraty a karamboly při přistávání. Okolo začátku září vše nakonec utichne. Čápi odletí a čekáme zase do příštího roku,“ uzavřel přírodní podívanou Jaromír Čubok z Úvalna.

 

Přílet čápů do Úvalna 2018

 

Život čápů v Úvalně 2017