VRBNO POD PRADĚDEM | Okolí Vrbna pod Pradědem se opět stane dějištěm nejnáročnějšího armádního zimního závodu Winter Survival.

Foto: Univerzita obrany

Po čtyřleté přestávce se do Jeseníků vrací prestižní vojenská soutěž. Ve dnech 28. ledna až 2. února 2024 se zde uskuteční 27. ročník otevřeného mezinárodního mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji s názvem Winter Survival 2024. Vlastní závod se bude konat od pondělí 29. ledna do čtvrtku 1. února.

Část závodu proběhne také v okolí Vrbna pod Pradědem. Lidé tedy musí počítat se zvýšeným pohybem vojenské techniky a závodníků na silnicích, ale i na dalších místech ve volné přírodě a v lese.

V minulých ročnících vojáci sjížděli na lyžích po vrbenské sjezdovce, stříleli na myslivecké střelnici v Mnichově nebo na Drakově, plnili soutěžní úkoly při zdolávání řeky Opavy mezi Vrbnem a Karlovicemi či na Bílém Potoku. Na skalách okolo Vrbna absolvovali lezecké disciplíny. Soutěžící týmy se pohybují pěšky nebo na lyžích či sněžnicích, další vojenský personál se přepravuje auty. V některých lokalitách tak může být rušno.

Soutěž, jejímž cílem je ověřit dovednosti nezbytné pro vojáka v zimních podmínkách, je unikátem ve světovém měřítku. I proto jde o závod výběrový, nemůže přijet nikdo, kdo by detailně neznal problematiku přežití, vojenského lezení nebo práce s mapou.

Během čtyř soutěžních dnů v rámci mnohakilometrových přesunů budou tříčlenné vojenské hlídky zdolávat skalní stěny, překonávat vodní toky a říční rokle. Ideální přírodní podmínky poskytují právě naše jesenické hory, které umí být v zimě pěkně drsné a náročné pro závodníky.

Vojáci zde absolvují biatlon a měřené sjezdy na lyžích, budou poskytovat první pomoc a transportovat zraněného, čeká je střelba z armádních zbraní a hod granátem na cíl, dvě noci stráví ve volné přírodě a budou plnit další praktické úkoly spojené se zkouškou psychické odolnosti a s přežitím v zimním prostředí hor. Celková délka přesunů na lyžích s veškerou výbavou pro přežití bude více jak 80 kilometrů a letos čeká vojáky opět osvěžení disciplín o aktuální trendy z vojenství i speciální tělesné přípravy.

Armádní soutěž ověřuje dovednosti, které voják potřebuje v zimních podmínkách a klade před něj všemožné nástrahy a nečekané situace, s nimiž se může při plnění skutečných bojových úkolů setkat.

Zdroj: MěÚ Vrbno pod Pradědem