ČR | Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) zakončil víkendovou pracovní cestu v Chorvatsku. Na chorvatském ministerstvu vnitra a zahraničí jednal o podmínkách pro cestování v souvislosti s epidemií covid-19. S chorvatskými partnery se mu podařilo dojednat pravidla, podle kterých budou moct Češi do Chorvatska bez omezení odjet už 22 dní po první dávce očkování.

Foto: ilustrační – Pixabay

Stejně tak je cesta do Chorvatska volná pro děti do 12 let věku, a to bez testu. Během příštího týdne budou dořešeny technické parametry dohody včetně výměny diplomatických nót.

Ministr zahraničí v sobotu jednal v Záhřebu se svým protějškem Gordanem Radmanem, ministrem vnitra Davorem Božinovićem (který je zároveň chorvatským vicepremiérem) a ministryní cestovního ruchu Nikolinou Brnjac.

„Je to skvělá zpráva pro Čechy, kteří konečně chtějí vyrazit na dovolenou k moři do Chorvatska, kde je vše perfektně připraveno na letní sezónu. Vzhledem k tomu, že se rychle otevírají možnosti nechat se očkovat pro většinu našich občanů, bude pro rodinné dovolené Chorvatsko zárukou bezpečné dovolené. Na hranicích ani při pobytu v zemi, při ubytování nebo v restauraci nebude potřeba prokazovat se negativními testy,“ uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek. „Je to částečně také motivace k tomu, aby se lidé, kteří mají možnost, nechali očkovat co nejdříve,“ doplnil.

Ministr se v Rijece setkal s českými krajany. Česko-chorvatské vztahy jsou dlouhodobě vřelé a i díky početné české komunitě, která čítá řádově deset tisíc lidí, je Chorvatsko vůči Čechům velmi vstřícnou destinací.

Další českou stopou v Rijece je hotel Costabella – největší česká investice v zemi. Moderní ubytovací zařízení z dílny českého architekta je vybaveno českým sklem a nábytkem, hotel v letní sezóně zaměstná 300 lidí. Ministr také navštívil kempingový resort Baška, kam už dorazili první čeští turisté.

„Je zřejmé, že Chorvatsko se na letní sezónu připravuje skutečně zodpovědně. A také je vidět, že o české turisty tady stojí,“ upozornil Kulhánek. Před pandemií covidu do Chorvatska každoročně přijelo přibližně 800 tisíc Čechů. Právě o víkendu přijel do Chorvatska první přímý vlak, který v sezóně bude vozit turisty do Rijeky i do Splitu. Právě v těchto dvou vyhledávaných destinacích otevírá ČR konzulární jednatelství, kde mohou Češi hledat pomoc v tíživých situacích. Každoročně tady řeší např. ztráty cestovních dokladů.

Zdroj: MZV

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.