ČR | Po Slovensku, Rakousku a Maďarsku se tak otvírají hranice Čechům v dalších evropských státech. Za turistikou tak nyní mohou vyrazit bez nutnosti negativního testu či karantény také do Estonska, Lotyšska, Litvy, téměř celého Polska, Německa, Nizozemska, Belgie, Lucemburska, Francie, Itálie, Švýcarska, Lichtenštejnska, Slovinska, Chorvatska, Řecka či Bulharska.

Foto: Vláda ČR

„Koordinujeme se v rámci EU tak, abychom Evropanům, tedy i Čechům, umožnili v současné době cestovat tak jako dřív a zároveň bezpečně. Podmínky přicestování do evropských zemí pravidelně aktualizujeme na naší interaktivní Mapě cestovatele, kterou občané najdou na webu MZV,“ uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

MZV ve své mapě vychází z tzv. semaforu bezpečnosti, který schválila vláda. Ten ovšem informoval pouze o riziku nákazy v dané zemi, nikoliv o možnosti cestování do zahraničí. Mapa cestovatele doplňuje informace o podmínky cestování přijaté jednotlivými zeměmi.

„MZV zároveň mění doporučení na cesty. Pro země s nízkým a středním rizikem nákazy onemocnění COVID-19 doporučujeme zvýšenou opatrnost, tzn. např. dbát na důkladnou hygienu. Co se týče zemí s vysokým rizikem nákazy a ostatních zemí světa platí nadále doporučení cestovat jen v nezbytných případech,“ dodal šéf české diplomacie.

Mezi červeně označené země, tedy ty s vysokým rizikem nákazy, patří Švédsko, Polsko a Slezské vojvodství v Polsku.

Mapa cestovatele vychází z informací zastupitelských úřadů v jednotlivých státech, které pravidelně aktualizují informace o možnostech vstupu Čechů na území dané země. V provozu zároveň zůstává informační linka MZV (+420 224 183 200), kam se čeští občané mohou obrátit v případě nejasností ohledně jejich vycestování do zahraničí.

Zdroj: MZVČR