MSK | Špatnou zkušenost při prodeji zboží na internetových prodejních portálech v posledních dnech získali dva poškození z Novojičínska, kteří nezávisle na sobě nabízeli zboží k prodeji.
Koncem minulého týdne prostřednictvím sociální sítě kontaktoval „zájemce“ ženu, která cestou sociální sítě nabízela k prodeji zboží relativně malé hodnoty. Prostřednictvím SMS zprávy ji poslal internetový odkaz věrně napodobující formulář existující firmy. Poškozená v něm uvedla nejen své identifikační údaje, ale také údaje k bankovnímu účtu a platební kartě. Následně zjistila, že z jejího účtu bylo ve dvou transakcích převedeno téměř 95 000 korun.
Obdobného scénáře se držel další neznámý pachatel, který prostřednictvím sociální sítě oslovil muže nabízejícího k prodeji zboží v hodnotě přes 2 000 korun. Také jemu byl zaslán internetový odkaz na fiktivní formulář, který vyplnil a uvedl identifikační údaje ke své osobě a svému bankovnímu účtu. Posléze zjistil, že z jeho účtu prostřednictvím platební karty bylo vybráno 50 000 korun. Za uvedenou nezákonnou činnost hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.
Policisté nabádají k opatrnosti nejen při nákupu ale také při prodeji realizovaném cestou sociálních sítí. Ověřujte si pravost webových formulářů, fiktivní webové stránky užívané pachateli jsou velice věrohodné a liší se pouze nepatrnými detaily. V žádném případě nesdělujte své osobní údaje, případně přihlašovací údaje k bankovním účtům nebo kódy k platebním kartám.
Zdroj: Policie ČR