MSK | Podzimní a zimní období, dřívější doba šera i nástup tmy, snížená denní viditelnost, delší brzdná dráha na mokré nebo namrzlé vozovce… To vše jsou rizikové faktory pro vznik dopravních nehod za účastí těch nejzranitelnějších účastníků silničního provozu: chodců a cyklistů. Na místě je proto varování.

Foto: ZZS MSK

Záchranáři ZZS MSK zasahovali v posledních dvou dnech u tří událostí, kdy došlo ke střetu vozidel s chodci nebo cyklisty. Všechny nehody se přitom odehrály vždy později odpoledne, a to mezi patnáctou a šestnáctou hodinou.

„V pondělí 23. listopadu se jednalo o střet vozidla s chodcem v Prostřední Suché na Karvinsku. Šestadvacetiletý muž utrpěl vážné zranění dolní končetiny. O den později, v úterý 24. listopadu, byli během půl hodiny na různých místech sraženi automobily dva cyklisté na Opavsku. Starší muž i školou povinný chlapec utrpěli středně závažná poranění. Všechny zraněné transportovali záchranáři po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče do Fakultní nemocnice v Ostravě,” sdělil Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK.

„Při pohybu na vozovce je v aktuálním období ještě více, než kdy jindy, nezbytné být dobře viditelný. Tedy používat dostatečné osvětlení, oděv s reflexními prvky a reflexní pásky. Stejně tak řidiči mohou přispět ke zvýšení bezpečnosti tím, že budou intenzivněji myslet na přítomnost chodců a cyklistů v provozu,” varoval závěrem Lukáš Humpl.