ČR (15 let v EU) | Před patnácti lety vstoupila Česká republika do Evropské unie. Významné výročí se letos připomíná 1. května 2019.

Foto: Pixabay

Na první máj – lásky čas se letos připisuje jedno z významných výročí pro Českou republiku. Naše země před patnácti lety vstoupila do Evropské unie. Členství v EU znamenalo pro ČR významné finanční a ekonomické příležitosti.

V dnešní době je Česká republika respektovaným členem Evropské unie, která se podílí na rozhodování i na diskuzích o budoucím směřování a fungování celé Unie. Uvedl web Euroskop.cz.

Už 16. dubna 2003 v Aténách podepsali tehdejší prezident ČR Václav Klaus a český předseda vlády Vladimír Špidla Smlouvu o přistoupení k EU. Například na Staroměstském náměstí v Praze se pak 30. dubna 2004 konal slavnostní koncert u příležitosti vstupu Česka do Evropské unie.

Spolu s ČR přistoupilo stejný den do EU dalších devět zemí. Na Staroměstském náměstí v Praze zavlály 30. dubna vlajky členů EU včetně nově vstupujících zemí. Šlo tak o dosud největší rozšíření Evropské unie, kdy k ní přistoupily též Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko.