BRUNTÁL | Příjemnou procházku krásně upraveným zámeckým parkem nabízí Zámek Bruntál. Díky opraveným chodníčkům, novému jezírku, zahradnickým a dalším úpravám i už dříve zrekonstruované budově saly terreny si budou návštěvníci připadat jako v pohádce. Revitalizace parku i modernizace areálu zámku byly spolufinancovány z evropských peněz a státního rozpočtu.

Foto: MSK

„Zámek Bruntál je v majetku Moravskoslezského kraje a před necelými dvaceti lety byl zařazen na seznam národních kulturních památek. Právě dokončená modernizace areálu a revitalizace parku je další etapou v rozsáhlé rekonstrukci této úžasné památky a navazuje na nedávno obnovenou Salu terrenu. ,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo

Bruntálský zámek má park jako z pohádky, po revitalizaci se otevírá veřejnosti
Díky projektu Zlepšenie dostupnosti ku kultúrnym pamiatkam na slovenskej a českej strane jsou teď v zámeckém parku opravené cestičky a zpevněné plochy, stěny hradeb i oplocení, bašta se schodištěm, park má nový mobiliář, novou zeleň, ale také romantické jezírko. V zámeckém parku vznikl procházkový okruh s podmínkami vhodnými i pro pohyb osob s omezenými pohybovými možnostmi a pro rodiny s kočárky.

„Součástí přeshraničního projektu byla i umělecká soutěž, do které se hlásili sochaři od nás a ze Slovenska. Vybraní čtyři finalisté pro zámek vytvořili přímo před průčelím bruntálského zámku pískovcové abstraktní sochy. Tvořili je dva čeští a dva slovenští umělci podle svých porotou předem schválených návrhů,“ vysvětlil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

„Moravskoslezský kraj měl z evropských prostředků k dispozici 10,3 milionu korun. Ty byly využity na revitalizaci zámeckého parku bruntálského zámku a na organizaci mezinárodního sochařského sympozia. Veškeré opravy zámku v rámci tohoto projektu vyšly na 28,8 milionu korun, z evropských peněz na ně šlo necelých 10 milionů, ze státního rozpočtu téměř 600 tisíc korun a největší podíl, tedy zhruba 18 milionů korun, pokryl ze svého rozpočtu Moravskoslezský kraj,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania.

Foto: MSK

Zdroj: MSK

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.