BRUNTÁL | Morčata v akci aneb Komiksem ke čtenářství je název besedy pro mladší čtenáře, kterou v pondělí 13. května 2024 absolvovali žáci třídy III. A s paní učitelkou Horákovou. Světem komiksu je provedla oblíbená a známá paní spisovatelka Klára Smolíková.

Sára Fojtášková

Velmi zajímavou a poutavou formou vyprávěla, radila, sdílela i doporučovala. Děti předváděly, kreslily, doplňovaly a hlavně se náramně bavily. Některé se hrdě hlásily k tomu, že její knížky znají a četly je, jiné slibovaly, že si je určitě přečtou. Ráda jim budu věřit.

My jsme žáci III. A,
přišla k nám Smolíková.
Komiksy si kreslíme
a dobře se bavíme…

My jsme žáci VIII. B,
fantasticky píšeme…

Pro nás starší si připravila Fantastické psaní aneb Vstupte do literárního doupěte, které jsme v tentýž den zvládli s paní učitelkou Henčovou. V hodinách slohu se sice snažíme předvádět své umění, ale dračí jezdci a drakobijci se nám líbili víc. Snažila se nám ukázat, že i obyčejné dveře se dají popsat více jak pěti slovy. Vesmírná pouť bez cíle by se mnohdy také hodila, ovšem popisovat budoucnost? Chování lidí v extrémních situacích, jejich první reakce nás donutily k zamyšlení. Jak se dají využít smysly? Popiš všechny v neznámém prostředí se zavázanýma očima… Touha stát se spisovatelkou některé z nás opouští… Dostali jsme však cenné rady zkušené spisovatelky. Super!

A víte, že jsme se již s paní Smolíkovou setkali osobně v Praze? Na knižním veletrhu před dvěma lety při vyhlášení výsledků soutěže Čtenář na jevišti, kdy náš čtenářský klub zvítězil s dramatizací její knihy Pozor, v knihovně je kocour. Pevně doufám, že naše setkání ve škole nebylo poslední.

Autor: Sára Fojtášková, třída VIII. B, ZŠ Bruntál, Jesenická 10

Sára Fojtášková

Sára Fojtášková