BRUNTÁL | Bruntálské Kino Centrum uvedlo v neděli 4. prosince premiéru filmu Jeseníky království horské divočiny. Diváci zaplnili velký sál do posledního místa. Dokument o jedinečnosti přírody jesenických hor natočila skupina místních znalců a milovníků zdejší přírody.

Foto: MěÚ Bruntál

Padesátiminutový film provází diváky říší ptáků, savců i ryb žijících v nejhlubší divočině jesenických hor, poukazuje na řadu endemitů v oblasti rostlin. Zaobírá se rovnováhou, která je často velmi křehká a pro udržení jedinečnosti zdejší krajiny je nezbytná. „Je třeba neustále komunikovat s lidmi, vysvětlovat, co děláme, proč to děláme a film je jedním ze zajímavých nástrojů, který bychom rádi využili k tomu, abychom tu přírodu společně chránili,“ řekl jeden z řady tvůrců filmu a vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj.

Film Jeseníky království horské divočiny vznikl v rámci připomínky padesátého výročí CHKO Jeseníky. Jeho příprava trvala čtyři roky. Režíroval jej Marián Polák. Ten poukázal především to, že tvůrci dokumentu jsou znalci a milovníci zdejší přírody, což bylo přidanou hodnotou jak pro něj, tak pro samotný film. Jejich práce nebyla mnohdy nijak jednoduchá. Na zádech nosili těžkou filmařskou výbavu do kopců, pátrali po zvířatech, za každého počasí trávili hodiny i dny čekáním na správný záběr.

„Čtrnáct dnů dovolené jsem strávil opravdu zajímavým natáčením a to tak, jak stojím. Přede mnou byl jen stativ s foťákem a čekal jsem až se mladí kulíšci rozhodnou vyletět z dutiny do světa. A pak už jsem ztratil trpělivost, zavolal jsem Petrovi, aby mě přišel vystřídat a jel jsem na Jižní Moravu a sotva jsem tam dojel, volá mi Petr, že už to má natočené. Asi jsem po tom čtrnáctidenním natáčení vypadal tak děsně, že je to nemotivovalo odejít z bezpečí do mé společnosti,“ vyprávěl bruntálským divákům další z kameramanů Štěpán Mikulka. Filmaři chtěli ukázat to, co návštěvník přírody běžně nevidí.

Točili tak, aby zvířata nerušili, neplašili, tak aby záběry byly skutečné. I hudba k filmu je inspirovaná hlasy zdejších ptáků. Průvodní text namluvil oblíbený herec Miroslav Táborský. „Strašně se mi líbily záběry kopců s těmi rychle měnícími se mraky. Jak to bylo ponuré, to jsem se chvílemi i bála,“ ocenila reálnost filmu jedna z divaček.

V nejbližší dnech film Jeseníky království horské divočiny promítnou také kina v Rýmařově, Jeseníku, Šumperku a Uherském Hradišti. V Bruntále v Kině Centrum jej zopakují 13. prosince. „Budeme promítat, dokud budou mít kina a diváci zájem,“ dodal režisér Marián Polák.

Zdroj: MěÚ Bruntál

top