BRUNTÁLSKO | Horské krajiny opět zdobí pokrývka sněhu, která vybízí k zimním sportům, jako je lyžování, běžkování, ale především bobování a sáňkování. Avšak i tyto nevinně vyhlížející zimní radovánky, mohou při neopatrném užívání způsobit vážná zranění. Své o tom ví téměř 200 pacientů, kteří v průběhu ledna vyhledali právě pro úraz pomoc chirurgické ambulance Nemocnice AGEL Podhorská v Bruntále. 

Foto: Nemocnice AGEL Podhorská v Bruntále

Pacienty s lehkými i vážnějšími úrazy, které si přivodili během lyžování, ošetřují zdravotníci chirurgické ambulance Nemocnice AGEL Podhorská téměř denně. Nemocnice se nachází v podhorské oblasti nízkých Jeseníků, které jsou hojně vyhledávanou lokalitou všech lyžařů, běžkařů a dalších milovníků zimních sportů. „Během zimní sezóny často ošetřujeme poranění, které si pacienti přivodili právě při zimních sportech. Nejčastěji se jedná o zlomeniny končetin, natažení vazů, naraženiny ale také tržná zranění nebo komoce mozku. Některá tato zranění vyžadují hospitalizaci pacienta či operační řešení,“ přibližuje situaci na chirurgické ambulanci v zimní sezóně vrchní sestra chirurgického oddělení Nemocnice AGEL Podhorská  Lucie Lešnik. 

 

Častým původcem těchto zranění jsou nedostatečná ochranná opatření a pomůcky, neopatrná jízda či přecenění svých sil a zkušeností. Lyžování není ovšem jediný zimní sport, který přivádí pacienty na chirurgickou ambulanci. „Nezřídka se setkáváme také se zraněním, které si pacient přivodil během bobování nebo sáňkování,“ říká Lešnik a dodává: „Všeobecně se za nebezpečnější považují boby. Nízký posed, kdy dospělý či dítě sedí v podstatě přímo na zemi, přenáší nárazy a vlivy nerovností povrchu na kostrč a celou páteř daného bobisty. Proto například při nájezdu na skokánek a následném dopadu, může dojít k nepříjemnému a bolestivému poranění zad. V takovém případě je vždy vhodné, nechat se vyšetřit lékařem a vyloučit tak možnost vážnějšího poranění obratlů.“ 

 

Bobování a sáňkování je oblíbenou zimní hrou nejen dětí, ale i dospělých. Je důležité dbát při sportu, ať už na rekreační nebo profesionální úrovni, na bezpečnost, předvídat možné nebezpečné situace a pokusit se jim vyhnout. 

Zdroj: Nemocnice AGEL Podhorská v Bruntále