BRUNTÁLSKO | Při skocích do vody, dbejte na to, abyste skákali jen tam, kde víte, jak je voda hluboká a co je na dně. Při skoku do mělké vody hrozí nevratná poškození páteře.

Foto: Pixabay

Zlomeniny páteře po skoku do vody patří k nejnebezpečnějším letním úrazům. Lékaři varují, že skokana neochrání před zraněním ani ruce natažené dopředu. Udeřením hlavy o dno se poškodí krční obratle a přeruší mícha.

Poranění krční páteře patří k těm nejnebezpečnějším, protože na úrovni čtvrtého krčního obratle vychází z míchy brániční nerv, kterým je řízené dýchání. Zachránit je může pouze okamžitá pomoc – do pěti minut musí být napojeni na dýchací přístroj, jinak umírají.Proto by se lidé neměli bát pomoci člověku s tímto zraněním jen proto, že by mu mohli více ublížit. Je třeba zjistit, zda člověk dýchá a zda mu funguje srdce.

Záchrana tonoucího je velmi nebezpečná a tonoucí jedenáctileté dítě dokáže utopit dospělého statného muže. Pamatujte proto vždy na svojí bezpečnost a máte-li tu možnost, použijte k záchraně jakékoli záchranné pomůcky. 

Po vytažení z vody zahajte neodkladnou resuscitaci ihned poté, co jste zjistili zástavu dechu. V tomto případě resuscitujete s pěti úvodními vdechy a frekvencí 30:2. Pokud obnovíte dýchání, uložte tonoucího do příjezdu sanitky do zotavovací polohy.