ČR | Resort Ministerstva obrany trvale monitoruje situaci kolem intenzivních srážek a vývoj situace na území České republiky. Jeho zástupci se účastní jednání Ústředního krizového štábu a Ústřední povodňové komise a jsou nachystáni k plné součinnosti.
„Celý resort Ministerstva obrany je připraven v maximální možné míře podpořit integrovaný záchranný systém při řešení následků povodní. Vojáci, kteří by mohli být nasazeni, jsou již v pohotovosti. Zda a kolik z nich bude nasazeno, bude záležet na vývoji situace,” uvedla ministryně obrany Jana Černochová.
V pátek náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka nařídil pohotovost pro všechny složky Armády České republiky, které jsou zapojeny do Integrovaného záchranného systému a jsou zapsány v „Dohodě o plánované pomoci na vyžádání“ s hasičským záchranným sborem. Do pohotovosti uvedl také 15. ženijní pluk, prostředky vzdušných sil a vojenské hasičské jednotky. Řádově jde o více než 1000 vojáků a vojákyň a několik set kusů techniky. Dnes ve 13:00 bylo aktivováno operační centrum Velitelství pro operace, které bude plánovat a řídit provádění záchranných a likvidačních prací.
Dosud Armáda České republiky zasahovala ve Strakonicích, kde pomáhalo na vyžádání starosty města Strakonice 20 vojáků 25. protiletadlového raketového pluku, kteří naplnili 600 pytlů s pískem. Vojáci byli také nasazeni ve Vojenské nemocnici Brno, kde se zapojili do pytlování a rozmístění bariér. V nemocnici pomáhali i pracovníci Vojenských lesů a statků a dobrovolníci tamní městské části. Z armádních skladů bylo nemocnici zapůjčeno 2000 pytlů s pískem.
Dva vrtulníky ze Kbel a Náměšti se přesunuly do Mošnova, aby pomohly řešit situaci na území Moravskoslezského kraje, kde je situace nejvážnější.
V případě potřeby je Armáda ČR připravena nasadit i další síly a prostředky, a to na základě Dohody o plánované pomoci na vyžádání mezi Generálním ředitelstvím Hasičské záchranné služby ČR a Generálním štábem a na základě Ústředního poplachového plánu IZS AČR (podle zákona 239/2000 Sb., o IZS). Pokud by krizová situace zasáhla podstatnou část území České republiky, o širším zapojení Armády ČR by v případě potřeby likvidace pohromy rozhodovala vláda.
Na povodně jsou připraveny také všechny naše státní podniky a organizační složky. Například LOM Praha je připraven nasadit vrtulník z Pardubic i s osádkou nebo poskytnout pro potřeby krizových štábů letiště Přerov.
Zdroj: Ministerstvo obrany