ČR | Keylogger je software mnoha schopností, včetně sledování veškeré činnosti uživatele počítače. Nesmí však sloužit k plošnému sledování zaměstnanců. 

Foto: ilustrační – Pixabay

Keylogger patří do kategorie spyware a umí mimo jiné monitorovat každý úder do klávesnice. Pokud jím však zaměstnavatel plošně kontroluje konání svých zaměstnanců, jedná se o porušení jejich práva na soukromí. Takové opatření je přípustné jen v případě důvodného podezření z trestné činnosti nebo závažného porušení pracovních povinností.

Zaměstnavatel má právo za pomoci specializovaných programů zjistit, jak dlouho se ten který uživatel věnoval různým činnostem, zda pracoval, nebo si jen četl, které internetové servery navštívil. Sledovat může i firemní elektronickou poštu, konkrétně to, s kým si jeho pracovníci dopisují a jaký je předmět jejich korespondence. Všechna ostatní monitorovací činnost již je za hranicí zákona. Vedení firmy nemá právo znát obsahy e-mailů svých zaměstnanců, sledovat jejich komunikaci ani libovolný text psaný na klávesnici. A to dokonce ani pokud si tuto možnost předem vyhradí v zaměstnanecké smlouvě. Taková klauzule by totiž byla v rozporu se zákoníkem práce.

Lze-li oddělit pracovní maily od soukromých, má zaměstnavatel nárok na přístup jen k těm pracovním. Může také monitorovat historii internetového prohlížeče. Telefonní hovory nesmí být nahrávány nebo odposlouchávány paušálně a bez souhlasu příslušné osoby. Sledování kamerou je přípustné jen při důvodném podezření z vážného pochybení nebo trestného činu a jedná-li se o jediný způsob, jak podezření potvrdit.

Zdroj: dTest