MSK | Jmenuje se Charron. Německému ovčáku budou v říjnu 3 měsíce a je to pěkné „éro“. Jeho pán, pprap. Ondřej Vlha ze skupiny základních kynologických činností Opava, si ho přivezl z Prackovic nad Labem, což je chovatelská stanice policejních psů.

Foto: Policie ČR – sken,

Kolega sloužil několik let na obvodním oddělení a oddělení hlídkové služby, před třemi lety přešel k opavským psovodům. Ke psům má samozřejmě vztah a jeho čtyřnohým parťákem byl a bude i nadále také 7letý belgický ovčák Bendix.

S Charronem se sžívá, je to štěně, jako každé jiné – velmi živé, hravé a ten nevinný kukuč… Nicméně, pprap. Vlha ho začíná pomalu, ale jistě připravovat na dráhu služebního psa. „Jsme na úplném začátku, první zkoušky, aby služební pes dostal atest pro výkon služby, je v 18 měsících, to už byl měl být pes 100% připraven na službu. Prolongace atestu je po 2 letech,“ říká kolega.

Dle něj výcvik probíhá podle šikovnosti psa, nicméně intenzivní a soustavnou prací rozvíjí kynologové obecně lovecké pudy psa, zejména pachové práce. Zaměřují se na vyhledání odchodové pachové stopy a její sledování, dále vyhledávání pachových předmětů, nábojnic, rovněž tak na práce obranné (vyhledání a následné označení podezřelé osoby uvnitř objektu, tak i ve vnějších prostorech, obrana psovoda apod.). Charron by měl být vycvičen na psa všestranného, výjezdového.

Věříme, že si budou kolega a nový pejsek pěkně notovat, vše bude klapat dle plánu, samozřejmě i společně se stávajícím Bendixem.

Foto: Policie ČR

O moravskoslezské kynologii

Kynologie má u Policie ČR nezastupitelné místo. Moravskoslezské oddělení služební kynologie se člení na skupinu speciálních kynologických činností a šest (dle okresů) skupin základních kynologických činností. Opavští kynologové mají aktuálně 9 služebních psů, v kraji je jich celkově přes 100, včetně několika psů do jednoho roku. Hovoříme o psech i fenách, v drtivé většině německých ovčáků, dále téměř 10 belgických ovčáků, jednotky pak holandský ovčák a kříženec belgického a německého ovčáka.

Z pohledu určení, čtyři desítky výjezdových psů jsou využívány primárně k výjezdům na místa trestných činů k úkonům souvisejícím s ohledáním místa činu – jedná se o vyhledání osoby sledováním jejich pachové stopy, vyhledávání předmětů se vztahem k události a vyhledávání vystřelených nábojnic.  Téměř deset psů hlídkových střeží objekty a plní obecné úkoly při zajišťování bezpečnosti osob, majetku a veřejného pořádku. Společné činnosti hlídkových i výjezdových psů, kteří jsou cvičeni k všestrannému využití, jsou dále například střežení a doprovod osob zajištěných, zadržených, zatčených, pátrání po pohřešovaných osobách a nesmím opomenout zmínit preventivní činnost. A pak tu máme specializace, feny a psi jsou cvičeni na vyhledávání drog, výbušnin, akcelerantů hoření či neživých osob. Výcvik psů – specialistů je zaměřen na využití čichových schopností služebního psa při vyhledávání zájmových látek nebo porovnání pachových stop s pachovými vzorky osob.

Důležitá je i účast na soutěžích, kde je o moravskoslezských psovodech velmi slyšet

V čerstvé paměti máme Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024, i tam byli denně naši psovodi se svými čtyřnohými svěřenci v rámci bezpečnostního opatření nasazeni, pyrotechnické prohlídky nevyjímaje.

  • Počátkem září jsem informovala o obvinění dvou mužů, kteří měli odcizit dodávku přepravní společnosti s balíky. Policejní kynologové hráli v případu důležitou roli, neboť zareagovali na operačním důstojníkem vyhlášené pátrání po voze s podezřelými. Automobilu si všimli, zastavili a podezřelé zadrželi.
  • Koncem září byl psovod se služebním psem přivolán na Bruntálsko k pátrání po pohřešované ženě středního věku. Po několika desítkách minut navětřil pes Falco v lesním porostu lidský pach a za chvíli již štěkotem začal v remízku značit nález osoby. Jednalo se o pohřešovanou a naštěstí nezraněnou paní.
  • Rovněž dobře dopadlo pátrání po muži středního věku na Opavsku na počátku srpna. Bylo důvodné podezření, že by si mohl ublížit, přičemž se osvědčilo nasazení služební psa, který zachytil jeho pachovou stopu a pohřešovaného nalezl mezi obcemi na poli zarostlém plodinami.
  • Zmínit lze i případ z Frýdecko-Místecka. Služební pes pod vedením policisty byl nasazen na pátrání v terénu v katastru obce Morávka po neznámé osobě, která měla poškodit objekt. Nestihla nic odcizit, utekla po vyrušení občanem. Pes při průzkumu okolí místa vyhledal a označil v lesním porostu neznámého muže. Frýdecko-místečtí policisté na základě zadokumentování a vyhodnocení informací sdělili muži podezření z pokusu přečinu krádeže. Podezřelý se měl skutku dopustit i přes odsouzení za takovýto skutek v posledních třech letech.

Zdroj: Policie ČR