KRNOV | V průběhu následujících několika týdnů bude Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta, provádět mapování následků povodní ze září 2024 v povodí Opavy. Jde o součást výzkumného projektu Georizika, v rámci kterého probíhá vyhodnocení extremity zářijové povodně a jejích následků v korytech toků a údolní nivě.
Mapování budou provádět studenti oborů Hydrologie a Fyzická geografie, kteří budou podél vodních toků zaznamenávat následky povodně. „Jejich činnost se nedotkne obyvatel ani nebude na překážku pracím při odstraňování následků povodně, proběhne rychle a v daném místě ho bude provádět malá skupinka či jednotlivci. Při mapování nebudou sbírány osobní, ekonomické ani citlivé údaje o obyvatelích nebo provozovnách, jde o mapování průběhu a projevů povodně v korytě toku a údolní nivě,“ uvádí vedoucí katedry fyzické geografie Univerzity Karlovy Jakub Langhammer a dodává, že studenti budou vybaveni potvrzením o tom, že se účastní mapování a jsou studenty Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Projekt Georizika se zaměřuje na přírodní a antropogenní georizika. Podrobné studium hrozeb ve svrchních sférách planety Země přispěje k pochopení příčin jejich vzniku a stanovení možných dopadů na lidskou společnost. „Myslím, že všichni lidé vnímají, že četnost a intenzita některých negativních přírodních procesů se zvyšují. Každou chvíli slyšíme o nějakých přírodních katastrofách, které se často dějí nejen ve vzdálených koutech zeměkoule, ale i za našimi humny. Jsou to zejména extrémní jevy v atmosféře i na zemském povrchu, které souvisí s klimatickou změnou,“ říká profesor Vojtěch Ettler. Zásadním výstupem projektu bude také návrh monitoringu a předpověď rizik, včetně možností zmírnění jejich dopadů.
Zdroj: MěÚ Krnov