KRNOV | V Krnově je v současnosti kolem 120 ukrajinských uprchlíků, o které se stará město, dalších pět desítek tu má své zázemí. Většinou se jedná o ženy a děti z partnerské Nadvirne, což není pouze město, ale širší území, v němž žije 150 tisíc obyvatel.
Prvních pět lidí přivezl do Krnova už v sobotu 26. února Filip Vrchovský z odboru sociálního a školství. Šlo o tři děti a dvě ženy. Jedna z nich je Kristina Bohoslavec, která pracuje jako pozemkový inspektor pro rajon Ivanofrankivsk, v němž se Nadvirna nachází. „Známe se již z dřívějška, proto, když napsala, že potřebuje pomoc, neváhal jsem a jel pro ně na polsko-ukrajinské hranice,“ uvedl Filip Vrchovský, který skupinu u sebe také ubytoval. Za obětavost, kterou prokázal, obdržel 28. února z rukou starosty města Tomáše Hradila pamětní medaili.
V neděli 27. února přijely do Krnova z Nadvirne dva autobusy s ženami, dětmi a seniory. Pracovníci Charity Krnov pro ně připravili občerstvení a po té se skupina rozdělila na dvě. Jedna pokračovala v cestě do Prahy, druhá zůstala v Krnově. Autobus, který se vracel na Ukrajinu, vezl do Nadvirne elektrocentrály, vysílačky a zdravotnický materiál z darů soukromých osob, Moravskoslezského kraje a Charity Krnov.
V příštích dnech následoval příjezd dalších lidí. Martin Velička z odboru sociálního a školství jel například pro tři desítky žen a dětí na maďarsko-ukrajinské hranice autobusem, který pro ně zajistil kraj prostřednictvím náměstka hejtmana Jana Krkošky. „Šlo o ženy a děti z Nadvirne, které přijely autobusem, ale musely z něj na ukrajinské straně vystoupit a přes hranice jít pěšky. Najít v noci, v davu a zmatku právě tu naši skupinu nebylo vzhledem k jazykové bariéře vůbec snadné. Naštěstí se to podařilo a naložili jsme i sedm lidí navíc, kteří cestovali do Ostravy a Mariánských Lázní. V autobuse bylo po celou cestu úplné ticho, jen děti se občas budily, plakaly nebo kašlaly, a přestože jsme s sebou měli i něco k jídlu, nikdo jíst nechtěl,“ popsal Martin Velička.
Ve stejnou dobu, co se autobus vracel z Maďarska, obdržel vedoucí odboru sociálního a školství František Fojtík nečekanou informaci od Andrije Budzaka z Charity Nadvirna, že další autobus s uprchlíky je na polsko-ukrajinské hranici a míří do Krnova. „Bylo půl desáté večer a museli jsme sehnat ubytování. Nebylo to jednoduché, ale vše jsme po spoustě telefonátů zařídili a připravili. Po příjezdu v brzkých ranních hodinách jsme se dozvěděli, že ne všichni mají záměr se ubytovat v Krnově, ale chtějí pokračovat dál, což nám předtím nenahlásili. Část našeho nočního snažení přišla vniveč, ale i s takovými situacemi musíme počítat,“ řekl František Fojtík.
Pro řadu uprchlíků je Krnov zatím jen přestupnou stanicí na cestě k příbuzným a známým, které mají v Česku a dalších zemích. „Od všech bez rozdílu ale slyšíme jediné, a to, že se chtějí vrátit co nejdřív domů,“ dodal Filip Vrchovský.
Ubytování a stravování
Ženy a děti z Nadvirne jsou ubytovány převážně v penzionu Larischova vila, který jim zdarma nabídli jeho majitelé, střechu nad hlavou našly i v penzionu Nad stájí v Jakartovicích nebo u soukromých osob, které neváhaly dát k dispozici bytové jednotky v rodinných domech, volné byty nebo pokoje ve svých bytech. „Prostřednictvím telefonické linky pomoci registrujeme 415 ubytovacích míst, z toho v samotném Krnově 98. Kromě občanů ubytování poskytly různé organizace, církve, k dispozici jsme dostali také areál Koliby pod Cvilínem, další pokoje nabídli provozovatelé hotelů i penzionů. Pokud by o místa byla nouze, evidujeme i nabídku sportovní ubytovny na střelnici. Do přípravy některých středisek pro další příchozí se aktivně zapojují i Ukrajinky, které už v Krnově jsou, přestože dobrovolníků z řad občanů je hodně. Ony ale chtějí pomáhat a být užitečné,“ uvedl František Fojtík.
O stravování uprchlíků ubytovaných v Larischově vile se zatím stará Charita Krnov, která zařizuje snídaně a večeře, obědy pro ně vaří kuchařky v Domově pro seniory Krnov.
Zajištěno je i vzdělávání
Všechny školy v Krnově, od mateřských, základních, uměleckých až po střední, stejně jako organizace, spolky a soukromé osoby poskytující volnočasové aktivity, se na příchod ukrajinských dětí intenzivně připravují. „Informace o tom dostala každá maminka a bude záležet na ní, kdy této nabídky využije. Zatím si na novou situaci zvykají a řešíme s nimi především akutní záležitosti, jako je bydlení, předměty denní potřeby nebo lékaře, a hlavně si musejí vyřídit nezbytné formality. Už jsme s nimi absolvovali registrační proces, po kterém následuje vyřízení víz, díky kterým budou automaticky zařazeny do systému veřejného zdravotního pojištění a mohou si s nimi také obstarat povolení k zaměstnání,“ řekl Filip Vrchovský.
Některé děti se přesto už v pátek 4. března zúčastnily první volnočasové aktivity, když zdarma navštívily Dětský klubík Dino v obchodním domě.
Nabídka zaměstnavatelům
Do Krnova v těchto dnech přijíždějí nejen lidé z oblasti Nadvirne, ale také rodiny pracovníků z Ukrajiny, které zaměstnávají krnovské firmy. Těm město rovněž nabídlo pomoc. „Rodinné příslušníky ukrajinských pracovníků jsme schopni vyzvednout na hraničních přechodech a nabídnout jim dočasné bydlení, stravu, základní lékařskou péči a další služby zabezpečující důstojný život,“ uvedl v dopise zaměstnavatelům starosta Tomáš Hradil s tím, že vedení města podporuje trvalé usídlení ukrajinských rodin v Krnově, primárně těch, jejichž členové zde už pracují.
Databáze nabídek pomoci
Od neděle 27. února fungují denně od 9.00 do 15.00 hodin dvě telefonické linky s čísly 735 161 687 a 735 161 686, jejichž prostřednictvím pracovníci úřadu shromažďují nabídky pomoci. Na konci minulého týdne evidovali 250 kontaktů nejen z obcí a měst v okrese Bruntál, ale také z Opavy, Loun nebo Jablunkova.
„Lidé jsou fakt úžasní a firmy nadstandardně štědré. Nejvíc nabízejí oblečení pro děti, hygienické potřeby, nákupy, dětské kočárky, spotřebiče, zdravotní péči, ubytování, překladatelské a tlumočnické služby, zajištění dopravy v rámci Česka i na hranice s Ukrajinou, volnočasové aktivity nebo i služby porodní asistentky. Je také mnoho těch, kteří nabídnou peníze na věci, které budou aktuálně potřeba,“ uvedly sociální pracovnice Veronika Dohnalová a Karolína Žáková. Nabídku finanční pomoci již město využilo třeba na nákup léků a vitamínů pro nemocné děti, jedna z firem nakoupila pracovní boty a ponožky pro členy domobrany v Nadvirne.
Zdroj: MěÚ Krnov