KRNOV | Studenti a učni sedmi středních škol z celé republiky dokončili ve čtvrtek 23. září v Krnově třídenní soutěžní úkol, jehož cílem bylo rozšířit stávající dětské hřiště v kosteleckém parku. Díky nim se mohou návštěvníci těšit nejen na nové trvalkové a keřové záhony, ale také na dlouhou „bosou stezku“, zajímavě řešený val s tunelem a novou skluzavkou. Nově vzniklé atrakce působí jako jeden celek, ale pro potřeby soutěže byly plochy trávníku, záhonů i bosé stezky rozděleny na tolik částí, kolik bylo soutěžních družstev.
Devět tříčlenných družstev se muselo vypořádat nejen se složitým zadáním, ale také s nepřízní počasí, která první dva dny soutěž provázela. Prvním úkolem bylo ozelenit nový val s tunelem pomocí trávníkových koberců, což soutěžící zvládli během prvního odpoledne. Trávník v noci vydatně zavlažil vytrvalý déšť, to mu velmi prospělo, na rozdíl od okolního terénu, který se proměnil v bahno. Ještěže organizátoři soutěže ze Svazu zakládání a údržby zeleně doporučili soutěžícím, aby plochy budoucích záhonů trvalek a keřů zakryli plachtami. Večer se pak účastníci soutěže potkali v krnovském Kofola Music Clubu, kde měli za úkol pomocí připravených prezentací představit sebe a školu, na které studují. Sešli se zde z Kopidlna, pražského Jarova, Mělníku, Litomyšle, Rajhradu, Třeště a nejsilnější zastoupení dvou družstev měla zahradnická škola z Ostravy, která tak nahradila odstoupivší České Budějovice.
Ve středu, druhý soutěžní den, ráno vytrvale lilo, takže začátek soutěže se posunul o dvě hodiny. Mrholení pokračovalo až do oběda, ale práce musely pokračovat, aby se stihl čtvrteční termín dokončení. Účastníci se tak museli vzdát původně naplánované odpolední exkurze po Krnově, protože pracovali až do večera. Hlavním úkolem druhého soutěžního dne bylo vysázet a zamulčovat trvalkové a keřové záhony, připravit základy pro lavičku, a především vytvořit z akátového dřeva obrubu pro „bosý chodník“. Zejména tady bylo nezbytné, aby spolu soutěžící z různých družstev spolupracovali, protože obruba na sebe musela přesně navazovat.
Po celou dobu byli soutěžícím k ruce pracovníci stavební firmy, kteří plochu před soutěží připravovali. Ti na pokyny soutěžících řezali akátové kmeny na menší kusy, upevňovali lavičky, a především dováželi potřebný materiál.
Třetí den soutěže konečně vykouklo slunce a povrch chodníku pro bosé nohy soutěžící postupně zaplňovali tu pískem, tam kůrou, oblázky nebo šiškami. Nejobtížnější byly části, kde se kombinovaly dřevěné nášlapy s mechem, ale i s tím se studenti vypořádali se ctí. Zbývalo jenom uklidit a oznámit členům odborné poroty, že je hotovo. Porotci Martin Závodný a Michal Pytlík jsou majitelé zahradnických firem, takže dokázali být na jednu stranu kritičtí, ale také ocenit, že studenti byli šikovní a práce jim šla od ruky. Porotu doplnila radní Krnova Zuzana Matelová a ředitelka Svazu zakládání a údržby zeleně Jana Šimečková. Porotci sledovali soutěžící celé tři dny, takže jim neunikly ani drobné nedostatky či chyby v pracovních postupech.
Zbývalo jenom sečíst body a vyhlásit vítěze, i když vítězové byli vlastně všichni, protože dokázali dokončit soutěžní plochy včas a ve slušné kvalitě. Při tom soutěžící byli skoro rok odkázáni na on-line výuku a neměli téměř žádnou praxi.
Putovní dřevěný ježek, jehož ostny zdobí vlaječky pořádajících měst, putuje tentokrát do Prahy, kam si jej odvážejí studenti oboru zahradnictví Střední odborné školy Jarov. Vzhledem k vyrovnanosti udělila pak porota čtyři stříbrné a dvě bronzové medaile.
Zvláštní ocenění si zaslouží družstvo, které zastupovalo sekci Mladých zahradníků při Svazu zakládání a údržby zeleně. Soutěž byla totiž připravena pro deset škol, ale některé svoji účast především kvůli covidu zrušily. Na jejich místo tedy nastoupili tři mladí již pracující absolventi nebo vysokoškolští studenti, kteří museli zvládnout dokonce dvě soutěžní plochy.
Lipová ratolest 2021 znovu naplnila svůj cíl, a to ukázat školám, jak se mění profese zahradníka-krajináře a předvést také veřejnosti, že pro tuto profesi je potřeba zručnost, inteligence a vysoké pracovní nasazení.
Zdroj: MěÚ Krnov